Рецепт: Картопляники (картопляні зрази)

  • Картопляники (картопляні зрази)
    Рецепт: Картопляники (картопляні зрази)
  • 1 год. 20 хв.
  • Страва на 2
  • Середній
Картопляники (картопляні зрази) – традиційна українська страва. Готується з вареної картоплі з різними начинками. У нашому рецепті начинка пісна – цибуля і морква.

Особливості:
  • Нарізати |
  • Смажити |

Кроки рецепту з фото

Інгредієнти для страви: Картопляники (картопляні зрази)

Опис рецепту
  • Картопляні зрази, які серед українців більше відомі як картопляники, вперше з’явилися в Литві. Там їх готували ще в XIV столітті. Поступово вони поширились і в інших країнах.
  • Начинка для картопляників може бути найрізноманітнішою – тушена капуста, гриби, м’ясо, фарш, варені яйця, оселедці, солений домашній сир із зеленню. Готують їх навіть зі шпротами. Є величезний простір для експериментів. Оскільки зрази обсмажуються недовго, начинку потрібно додавати в них уже повністю готовою. Також не додавайте в начинку багато олії, щоб вона не вийшла надто жирною. Якщо начинка готується з водянистих продуктів (шампіньйони, капуста), вони повинні обсмажитися, щоб зникла волога.
  • Головний секрет вдалих зраз – картопля. Вона повинна містити багато крохмалю. Чим його більше, тим густішим виходить тісто. Якщо у вас є тільки картопля з низьким вмістом крохмалю, це не страшно. Просто підсипте разом із борошном ще столову ложку крохмалю і перемішайте.
  • Поширена помилка недосвідчених господинь – приготування тіста з картоплі, яка ще не встигла обсохнути. Коли в ній залишається волога, виходить липка маса. Вона прилипає до рук, розвалюється та вперто не бажає перетворюватися на апетитні зрази. Тому дотримуйтеся всіх вказівок у рецепті та давайте картоплі позбутися рідини, яка випарується.
  • Зрази чудово зберігають смакові властивості при заморожуванні. Ви можете приготувати їх відразу багато про запас, потім розморожувати та підігрівати за потреби. Тільки заморожуйте їх по декілька штук, щоб було зручніше готувати порції, а не віддирати одразу один від одного.
  • Пісні картопляники можна подавати як гарнір до м’яса, риби, грибів. Страва з м’ясною чи рибною начинкою цілком самодостатня. Запивати картопляники заведено кисломолочними продуктами – ряжанкою, кисляком, кефіром. Вони не тільки добре поєднаються з картоплею за смаком, але і допомогають краще переварювати калорійну страву. При поданні на стіл до зраз можна додати шкварки, дрібні шматочки обсмаженого м’яса, сметану, грибний соус. Шанувальники гострого можуть полити картопляники часниковим соусом, додати перець чилі. У сезон не обійтися без свіжих, а взимку без консервованих овочів.
  • «Ліниві картопляники» готуються майже так само, як і звичайні. Тільки начинка не вміщається всередину, а змішується з картопляною масою. Потім зрази паніруються в борошні та смажаться. Для заощадження часу можете спробувати приготувати картопляники і таким чином. Але традиційний варіант все ж смачніший, хоча і потребує більше часу.

Кроки приготування рецепту з фото

1

Для приготування картопляників знадобиться насамперед якісна картопля, цибуля, морква, яйце, борошно, сіль і перець, а також олія для смаження.

2

Картоплю наріжте на чотири частини, залийте холодною водою. Додайте дрібку солі, варіть до готовності. Одразу ж після цього воду злийте. Поставте каструлю на найслабший вогонь і прогрійте, поки на дні не залишиться рідини. Стежте за тим, щоб картопля не пригоріла.

3

Обсмажте нарізану кубиками цибулю до напівпрозорості.

4

Додайте дрібно натерту моркву. Смажте, поки вона не розм’якне.

5

Дайте картоплі застигнути, щоб з неї випарувалася вся волога. У теплому вигляді розімніть її товкачиком. Якщо готуєте велику кількість зраз, зручніше пропустити картоплю через м’ясорубку.

6

Додайте до картоплі яйце, сіль, перець. Усе перемішайте.

7

Додайте борошно і замісіть картопляне тісто. Воно вийде липкуватим, але це нормально. Більше підсипати не потрібно, хіба якщо тісто розвалюється в «кашу». Не додавайте борошно в гарячу картоплю, інакше вся маса стане липкою і з неї буде складно щось сформувати.

8

Сформуйте з картопляної маси кульки діаметром 5-6 см. Покладіть кульку на долоню та розплюсніть її в пиріжок. Руки змащуйте олією. Картопля до них не буде прилипати, а так формувати зрази набагато простіше.

9

На середину пиріжка викладіть начинку.

10

Защипніть краї, сформувавши «вареник». Переверніть його швом донизу та приплюсніть, щоб вийшла зраза.

11

Обкачайте зрази в борошні для красивої рум’яної скоринки. Тільки не додавайте багато борошна, інакше вироби можуть пригоряти. Достатньо лише легкої паніровки.

12

Розігрійте в сковородці олію. Обсмажуйте до золотистої скоринки зрази з одного боку, а потім з іншого при середньому нагріві. Перевертайте вироби широкою лопаткою, щоб вони не розвалилися. Після смаження зрази стануть міцнішими. Тоді можете поводитися з ними сміливіше, вони не розваляться.

13

Готові зрази викладіть на паперову серветку, щоб забрати зайвий жир.

Відгуки [2]
Ева 21/03/2018

Хороший рецепт. Я правда всегда варю картофель "в мундире", в нем меньше воды. Кое- что из этого рецепта взяла на заметку. Спасибо!

Анна 22/02/2018

Дуже багато борошна!!! Зрази вийшли не картопляні, а мучні(((

Додати пораду до рецепту
Ваша оцінка