Рецепт: Деруни

  • Деруни
    Рецепт: Деруни
  • 1 год. 25 хв.
  • Страва на 4
  • Середній
Якщо вас запитають, які страви з картоплі ви знаєте, напевно, ви згадаєте деруни.

Особливості:
  • Смажити |

Кроки рецепту з фото

Інгредієнти для страви: Деруни

Опис рецепту
Ця страва популярна в слов’янських (а не тільки в білоруській) кухнях, а також в Ізраїлі та навіть у Німеччині. У нас же деруни незмінно асоціюються з Білоруссю, хоча вперше вони згадуються в польській куховарській книзі. Спосіб приготування страви дав йому і назву – деруни від слова “дерти”, тобто натирати картоплю. У Західній Україні деруни готують великими, на всю сковорідку. Такі деруни виходять дуже ситними – одного цілком достатньо, щоб людина наїлася на весь день.
  • Традиційно деруни подаються з м’ясними продуктами. Це можуть бути шкварки (як у цьому рецепті), смажене м’ясо, ковбаса, реберця. На Поліссі деруни часто їдять із лісовими грибами. У місті їх замінюють смаженими шампіньйонами. Із напоїв – молоко, кисляк, кефір. Соуси – сметанний, грибний, вершковий. Можна приготувати зажарку з цибулі. Ще один варіант – деруни зі смаженими яйцями. У Білорусі господині готують спеціальну «мачанку» - соус зі шматочками ковбаси, м’яса, цибулі. Словом, усе, що залишилося в холодильнику, перетворюється на смачне доповнення до традиційної страви.
  • Готуєте багато дерунів на велику сім’ю чи компанію? Тоді користуйтеся одночасно двома сковорідками. Так справа рухатиметься набагато швидше.
  • Використовуйте картоплю з високим вмістом крохмалю. Він ідеально підходить для цієї страви. Такі картоплини жовтуваті всередині, на розрізі можуть проступати цілі крохмальні крихти. Молоду картоплю не використовуйте – вона буде розвалюватися. Якщо ж вибору немає, додайте до приготовленої маси 1-2 ч. л. готового сухого крохмалю.
  • Щоб картопля не потемніла, потрібно додавати цибульний сік чи вичавити трохи лимонного соку. Як варіант – додайте ложку сметани чи кефіру. Кислота блокує хімічну реакцію, при якій крохмаль взаємодіє з киснем. Використовувати натерту картоплю потрібно одразу ж.
  • Розігрівайте деруни в закритій сковорідці, підливши трохи води. Тоді вони стануть соковитішими, наче одразу після приготування.
  • Із готових дерунів готують навіть запіканку. Для цього потрібно викласти в форму шар дерунів, потім шар начинки, залити все це сметанним соусом та запікати в духовці упродовж 30 хвилин при 180 градусах. Така запіканка виходить дуже ніжною й ароматною.
  • Для смаження використовується тільки рафінована олія, яка не має специфічного запаху. У Білорусі деруни часто смажать і на топленому маслі.
  • Деруни можна приготувати і з начинкою. Обсмажте невеликі шматочки грибів, м’яса, цибулі та змішайте їх із картопляною масою. Тільки злийте зайвий жир перед цим, щоб маса не стала рідкуватою.
  • Не перестарайтеся з борошном. Якщо його надто багато, деруни стануть «резиновими».

Кроки приготування рецепту з фото

1

Для приготування дерунів нам знадобиться картопля, морква, цибуля, часник, пшеничне борошно, сало, а також олія для смаження, сіль та перець.

2

Картоплю подрібніть на середній тертці (яка не перетворює картоплини на пюре, а робить тоненьку соломку). Щоб пришвидшити процес, можете скористатися блендером, якщо він передбачає таку функцію. Тільки заздалегідь розріжте кожну картоплину на невеликі шматочки. Сік відцідіть.

3

Додайте до картоплі натертий часник та цибулю разом із соком, одразу ж перемішайте. Сік допоможе картоплі не темніти.

4

Подрібніть на невеликій тертці моркву. Додайте до картоплі і все перемішайте. Якщо хочете, щоб у моркви був вираженіший смак, заздалегідь злегка обсмажте її. Тільки додавайте мінімум олії.

5

Влийте яйце і перемішайте.

6

Тепер додайте борошно. Воно зробить масу міцнішою і не дасть дерунам розвалитися.

7

Фінальний етап підготовки картопляної маси – додавання солі та перцю. Також за бажання додавайте інші спеції, які вам більше подобаються. Знову все перемішайте.

8

Тепер настав час смажити деруни. Налийте в сковорідку олію та розігрійте її. Ложкою викладайте картопляну масу та розгладжуйте її, формуючи круглі коржики. Обсмажте їх до підрум’янювання. Найкраще використовувати сковорідку з тефлоновим покриттям, як у мене, – тоді точно нічого не пригорить. Але і на звичайній чавунній сковорідці деруни смажаться добре, якщо все приготовлено правильно.

9

Переверніть деруни лопаткою та обсмажуйте з іншого боку ще 2-3 хвилини до підрум’янювання. Якщо вони вбирають багато олії, готові деруни викладіть на паперовий рушничок. Він вбере зайвий жир.

10

Сало наріжте дрібними кубиками.

11

Обсмажте сало на середньому вогні, щоб з нього вийшли шкварки.

12

Зазвичай до дерунів подають сметану. Я вирішив дещо удосконалити процес і приготувати сметанний соус із кропом. Спочатку дрібно нашаткуйте зелень.

13

Змішайте її зі сметаною, посоліть та поперчіть на смак. Тепер для подачі дерунів на стіл усе готово.

Відгуки [1]
Сергей 26/07/2019

В одной из деревень на Полесье в Беларуси мнея угостили дерунами, сделанными по рецепту в котором только кислое молоко, картофель и яйца. Вкусней тех дерунов ничег не ел. И еще. Каким это должен быть БЛИН, чтобы съев его хватило на целый день (на день человеку нужно примерно 2500ккал).
С уважением Сергей.

Додати пораду до рецепту
Ваша оцінка