Рецепт: Чак-чак (східні солодощі)

  • Чак-чак (східні солодощі)
    Рецепт: Чак-чак (східні солодощі)
  • 50 хв
  • Страва на 4
  • Середній

Чак-чак — східний десерт, шматочки смаженого у фритюрі тіста, политого цукровим сиропом.



Кроки рецепту з фото

Інгредієнти для страви: Чак-чак (східні солодощі)

Опис рецепту

Корисна інформація:

  • Подають чак-чак у вигляді гірки, або ж нарізають його на шматки. Для прикраси використовують шматочки пастили, льодяників, горіхи, рідше тертий шоколад. Оскільки страва дуже солодка, запивають її чаєм без цукру. Якщо десерт призначений для порціонної подачі, його нарізають на шматки або відразу формують маленькі конуси для однієї людини. Виходить щось на зразок тістечка або шматка торта.
  • У свята чак-чаку надають більш складну форму — будівель, звірів тощо. Для молодят на Середньому Сході можуть презентувати ці солодощі у вигляді серця або кошика, що символізує достаток у сімейному житті. Промислові ж солодощі випускають переважно квадратними або прямокутними.
  • Існує кілька традиційних регіональних різновидів чак-чака. Калеве й шек-шек роблять із дуже тонко нарізаного тіста, схожого на вермішель. Башкирський чак-чак більший, може сягати 3–4 см завдовжки і 1 см завтовшки. З тіста також формуються кульки. Чак-чак із Лакського району роблять із подрібненими горіхами. Як бачите, варіантів не так уже й мало.
  • Перед заливанням сиропом шматочки смаженого тіста можна змішати з подрібненими сухофруктами.
  • Сироп із розтопленого меду й цукру виконує дві функції — надає десерту солодкий смак і скріплює шматочки тіста. Усе це може зробити і варене згущене молоко. Спробуйте замінити ним сироп. Вийде теж дуже смачно.
  • Зберігати десерт можна досить довго — до 3-х місяців.
  • Десерт не рекомендований насамперед діабетикам, а також людям, які страждають на анорексію, алергією на продукти бджільництва.
  • У Татарстані чак-чак — символ гостинності й достатку в домі. Тому готують його не щодня, а на честь урочистої нагоди. Наприклад, коли приймають мандрівника, його обов’язково напоять чаєм із цими ласощами.

Покрокове приготування страви з фото

1

Для східного чак-чака знадобиться борошно, яйце, горілка, мед і цукор.

2

Яйце збовтайте разом із маленькою щіпкою солі (для посилення смаку) і горілкою. Алкоголь дозволяє зробити тісто повітряним і хрустким без використання розпушувачів. Спирт при тепловій обробці випаровується, залишаючи пори. Під впливом алкоголю білок почне згортатися. Це нормально. Цукор додавати не потрібно. Сироп вийде дуже солодким, і цього буде цілком достатньо.

3

Всипають борошно й замішують тісто. Чим воно м’якіше, тим ніжніше виходить десерт. Так що не потрібно намагатися зробити тісто максимально густим. Досить, щоби воно просто не прилипало до рук. Готовому тісту дайте 20 хвилин постояти на столі. Обов’язково накрийте його плівкою. Після зазначеного часу воно стане еластичнішим.

4

Розділіть тісто на 2–3 шматочки. Розкачайте їх у пласт товщиною 1–2 мм. Яєчне тісто на стільки туге, що для його розкачування доведеться трохи попрацювати.

5

Гострим ножем розрізати отриманий лист на смужки товщиною 2–3 мм. Уявіть, що ви готуєте домашню локшину. Принцип дії той самий, тільки вермішель вариться у воді, а чак-чак смажиться у фритюрі.

6

Смужки наріжте поперек на шматочки довжиною 1–2 см. Вийде щось схоже на подушечки шоколадної гумки. Слідкуйте за тим, щоби ці шматочки не злипалися. Нарізка чак-чака — заняття просте, але вимагає часу. Так що запасіться терпінням і гострим ножем.

7

Розігрійте олію. Щоби перевірити, чи достатньо вона розігрілася, опустіть у неї маленький шматочок тіста. Якщо він відразу ж спливе, покриється пухирцями й почне збільшуватися в розмірах, можна приступати до смаження. Порціями викладайте заготовки в олію і смажте 3–4 хвилини. Виймайте тісто, коли воно підрум’яниться і стане золотистим. Я першу порцію злегка пересмажив, і вони вийшли трохи темнішими. Втім, на смак це ніяк не вплинуло. Усе інше тісто я вже смажив так, щоби воно лише трохи покрилось золотою кіркою.

8

Шумівкою дістаньте обсмажені шматочки і викладіть їх на серветки. Зачекайте, поки тісто охолоне й зайвий жир вберуть серветки.

9

Для сиропу покладіть у металевий посуд мед, цукор. Розтопіть їх на водяній бані, додавши чайну ложку води. На відкритому вогні солодкий сироп пригоратиме.

10

Влийте сироп до смаженого тіста й перемішайте. Кожен шматочок має бути покритий солодкою масою. Так усі «деталі» краще з’єднуватимуться одна з одною.

11

Змастіть тарілку холодною водою. Це необхідно, щоб солодка маса не прилипала до поверхні. Руки теж змочіть водою. Сформуйте на тарілці гірку, щільно притискаючи всі шматочки. Протріть ободок тарілки й поставте чак-чак у холодильник для застигання сиропу. Так можна щільно вкласти чак-чак у форму, вистелену плівкою і змащену олією, а після застигання дістати. До речі, цей східний десерт за смаком дуже нагадує козинаки.

Відгуки [0]
Додати пораду до рецепту
Ваша оцінка