Корисна інформація:
- Є кілька варіантів приготування бездріжджового хліба. Ми в цьому випадку розглядаємо найбільш поширений — на житній заквасці. Для її приготування вам потрібне лише житнє борошно, вода й кілька діб часу. Так, ця випічка вимагає досить ґрунтовної підготовки, так що планувати її потрібно заздалегідь. У баночку покладіть 2 ст.л. борошна, влийте стільки ж звичайної теплої води. Перемішайте. Прикрийте баночку марлею і кришкою так, щоби залишився маленький отвір для чистого повітря. Залиште банку в теплі. Через добу додайте ще по дві ложки борошна і води. Так повторюйте чотири дні, щоразу перемішуючи закваску. За консистенцією вона має бути приблизно як рідка сметана або тісто для оладок. На п’ятий день закваска повинна бути готова. Вона пузириться, має приємних житній запах. У перші дні вона може пахнути різко й неприємно, але в процесі бродіння це проходить.
- Існують і інші, більш складні рецепти, але поки що зупинимося на цьому. І не поспішайте засмучуватися, якщо з першого разу у вас щось не вийде. Житня закваска — дуже чутливий продукт, і через недосвідченість його можна зіпсувати. Але якщо все зроблено правильно, хліб виходить просто дивовижним.
- Воду для закваски найкраще використовувати кип’ячену, або хоча б відстояну.
- У банці має залишатися лише маленький отвір (можна зробити в кришці кілька дірок шилом), інакше закваска обвітриться.
- Не залишайте ємність під прямими сонячними променями. Вони згубно впливають на розвиток молочнокислих бактерій, від яких і залежить якість майбутнього хліба.
- Ідеальна температура для бродіння +23 градуси Цельсія. За температури понад 40 градусів корисні бактерії починають гинути.
- Діставши гарячий буханець із духовки, відразу ж накрийте його вологою тканинною серветкою, а зверху щільним поліетиленом (він не повинен прилягати до розпеченого металу дека або форми, щоби не оплавитися). Це потрібно, щоби всередині утримувалася волога. Інакше кірочка стане твердою й жорсткою. Через 10–15 хвилин поліетилен і тканину зніміть. Довго тримати їх теж не слід, оскільки буханець може занадто сильно відволожитися.
- Бездріжджовий хліб вимагає більше зусиль, ніж випічка на дріжджах. Навіщо ж його готувати. Звичайно, смак у такої буханки виходить відмінним. Але головне достоїнство випічки на заквасці — її користь для організму. Молочнокислі бактерії пригнічують розвиток стафілококів та іншої патогенної мікрофлори. Поліпшується травлення, зміцнюється імунітет. У такому хлібі міститься більше корисних речовин, він краще засвоюється. А ще така випічка, на відміну від дріжджової, здатна не черствіти до 10 днів. Звичайно, якщо приготувати її правильно.
- Нарізайте хліб тільки після повного охолодження. Гарячий м’якуш липкий, не дуже добре нарізається й погано перетравлюється в шлунку.