Рецепти: "Пісні страви"

Пісні страви – рецепти на щодень і для святкового столу

Пісна кухня – це аж ніяк не синонім нудьги й одноманітності. Величезні можливості для творчого підходу до приготування страв дає нам широкий список продуктів – овочі, фрукти, гриби, крупи, бобові, соління, маринади, ароматні трави, інші дари природи. Навіть якщо ми не станемо акцентувати увагу на користі пісних страв для нашого здоров’я, їхні високі смакові якості будуть говорити на користь такого раціону.

Поживні і наваристі супи, вітамінні салати, легкі та смачні закуски, парові рулети, ароматні запіканки, соуси і паштети, пісна випічка та десерти без продуктів тваринного походження – цікаві рецепти з фото на ПапіГутто дозволять вам нескінченно урізноманітнювати раціон своєї родини відповідно до заданих вимог. Віртуальне меню нашого сайту пропонує вам покрокові інструкції, фото та докладні майстер-класи з приготування цілого спектра пісних страв – від найпростіших і доступних на щодень до справжніх шедеврів, що перетворять кожне застілля на феєричне свято смаку.

Пісні страви у Великий піст – користь та шкода

Із настанням Великого посту пісне меню стає гостро актуальним. Величезна користь для нас криється у дотриманні його вимог. Не торкаючись релігійних складових, розглянемо, який вплив дотримання суворого посту може здійснити на наше здоров’я, самопочуття і настрій:

  • Пісна їжа (рослинна клітковина) – це природна “щітка”, що м’яко очищає та обережно усуває гнильні процеси у кишківнику, виводить із нього шлаки, створює корисну мікрофлору.
  • Пісні страви, закуски і салати забезпечують лікувальну дію організму, знижуючи рівень цукру та “поганого” холестерину у крові, а також сприяють виведенню зайвої рідини.
  • Користь переходу від м’ясної їжі до вегетаріанської (і назад) полягає у зміцненні імунітету людини та поліпшенні роботи внутрішніх органів.
  • Профілактика таких загрозливих для здоров’я станів і захворювань, як ожиріння, гіпертонія, цукровий діабет.

Користь, яку приносить нам особлива кухня під час Великого посту, не обмежується перерахованими факторами, адже головна мета посту для вірян – очищення духовне, а не тільки фізичне. Але ми не можемо залишити без уваги той факт, що суворий піст призначений для людей, які є практично абсолютно здоровими. На жаль, в умовах нашої екології, стресового ритму і способу життя похвалитися абсолютним здоров’ям можуть далеко не усі. Невгамовне завзяття дотримуватися Великого посту може принести більше шкоди, ніж відмова від нього взагалі. Є цілий ряд захворювань, під час яких різкий перехід на пісні другі страви просто протипоказаний. Це анемія, дискінезія жовчовивідних шляхів, холецистит і панкреатит у період загострення, цукровий діабет, дисбактеріози. Перенесені інфекційні захворювання, що сильно послабили організм, – теж привід для “послаблень” під час посту. Шкода обмежень у їжі загрожує вагітним жінкам та тим, хто годує груддю, маленьким дітям, людям похилого віку та тим, хто займається важкою фізичною працею. Якщо ви потрапляєте у будь-яку з перерахованих категорій, не починайте постити без консультації у свого лікаря.

Тривалість суворого посту змушує нас цікавитися, як скласти максимально різноманітне та ситне меню, які смачні рецепти з фото підібрати на щодень для дітей і дорослих, які пісні страви готувати напередодні свят. PapiGutto допоможе вам заздалегідь скласти меню на Різдво, до якого увійде пісна їжа.

Пісні салати

Рецепти пісних салатів враховують обмеження, накладені на використання продуктів під час довгого посту. Традиційно потрібно відмовитися від м’ясних і рибних продуктів, а також від яєць та молочних продуктів. Заміною м’яса та риби стануть бобові (горох, квасоля, сочевиця), що містять велику кількість рослинного білка, поживні властивості якого практично не поступаються аналогічним у тваринному білку. ПапіГутто пропонує вам урізноманітнити раціон на щодень та святкове меню, поповнивши його пісними салатами, рецепти яких із фото ви знайдете на нашому сайті.

  • Салат із квашеної капусти. Класичний салат із капусти – це неперевершене джерело вітаміну С, настільки необхідного нам взимку. У ньому тільки три інгредієнти – капуста, морква і сіль. Але це лише базовий рецепт. Щоб урізноманітнити та збагатити його смак, спробуйте використовувати ароматні спеції – лаврушку, кмин, запашний перець, тверді яблука з кислинкою, буряк, натертий на тертці, кислі ягоди та інші інгредієнти, що вдало поєднуються з капустою.
  • Зимові салати з кабачків. Консервовані кабачки на зиму – універсальний салат і чудова закуска. Приготувати їх можна з часником та перцем, із солодкою ялтинською цибулею та томатами. Відмінно поєднуються з кабачками і печериці. А збийте салат із кабачків блендером – і ось ви вже маєте чим змастити хліб.
  • Салат із буряком та сиром “Фета”. Буряк – корисний коренеплід, який незаслужено вважається простим та недостатньо вишуканим. Давайте змінимо думку про нього і приготуємо мікс із відвареного (або запеченого) буряка з руколою, салатним цикорієм, солоною фетою й оливковою олією.
  • Грецький салат, який у самій Греції називають сільським, готується просто та швидко, а його чудові смакові якості зробили цей вегетаріанський салат знаменитим у цілому світі. Так чом би йому не прикрасити Новий рік або різдвяний стіл?
  • Капрезе – яскравий італійський салат із сиром “Моцарелла”, базиліком та часником, заправлений оливковою, кунжутною або горіховою олією. Пікантна закуска доречна і на простому обіді у колі родини, і на святковому столі.
  • Пісний грибний салат з овочами. Мариновані печериці (або лісові гриби) з цибулею, скибочками помідорів, свіжою зеленню, шматочками болгарського перцю і ложечкою пісної ароматної олії – уся ця краса збирається у готову страву всього за кілька хвилин.
  • Салат із квасолі з цитрусовим соусом. Із двох видів квасолі (червоної та білої), зубчика часнику, апельсина, зеленої цибулі, кінзи й ароматних прянощів ви приготуєте чудовий салат, досить оригінальний та незвичайний, щоб привернути до нього увагу гостей серед інших святкових страв.
  • Теплий пісний салат зі стручковою квасолею. Зелена квасоля і червоні помідори чері створюють контрастну палітру кольорів, ефектну на фото, а решта інгредієнтів – броколі, кунжут, базилік, оливкова олія, лимонний сік, сіль та спеції – роблять смак салату дивовижно гармонійним і збалансованим.

Оскільки пісні салати передбачають відсутність серед своїх компонентів майонезу або сметани, приділіть увагу вибору альтернативних заправок. Це не тільки рослинні олії, але і соєвий соус, бальзамічний оцет, лимонний сік, гірчиця, розведена в овочевому бульйоні, і так далі.

Пісні перші страви – смачні та корисні супи

Пісний суп або м’ясний, але обід без нього – не обід. А пісне меню повинне містити достатню кількість грибних, круп’яних та овочевих супів, апетитних, ситних і наваристих.

Які прості та смачні пісні перші страви можна приготувати для всієї родини? Значна кількість таких супів готується за однією технологією, але кількість компонентів у них, пропорції, приправи – усе це можна варіювати без кінця. Для базового овочевого відвару потрібна цибуля, морква і картопля з додаванням кореня петрушки або селери. Для тих, хто не бажає витрачати багато сил на приготування, гарним помічником на кухні буде мультиварка. Мультиварка немов створена для супів, вони у ній виходять ідеальними. Загустити гарячі перші страви за бажанням можна гречаною або рисовою крупою, пшоном, вівсянкою, манкою і так далі, а “ніжні компоненти” – кабачки, помідори, солодкий перець, шпинат, броколі, молодий горошок – додаються пізніше. У самому кінці у пісний суп кладуть ароматні добавки – зелень та прянощі. PapiGutto пропонує вам список цікавих, популярних, смачних і оригінальних супів, кращі рецепти з фото яких ви знайдете у нашому віртуальному меню:

  • Гарбузовий суп-пюре – ніжний та смачний суп для дітей і дорослих. Гарбуз надзвичайно корисний для усіх.
  • Пісний борщ із квашеної капусти – просто видаліть із класичного рецепта свинину, замінивши її квасолею, а картоплю та інші інгредієнти в рецепті не чіпайте.
  • Суп каллалу – якщо піст допускає наявність у меню морепродуктів, спробуйте приготувати цю екзотичну першу страву з крабовим м’ясом, замінивши рідкісний тропічний овоч доступним шпинатом.
  • Бонський суп – справжнє джерело вітамінів, абсолютно пісний та вегетаріанський. Він сам собою – найкраща дієта на щодень.
  • Пісний суп зі шпинатом – чудово засвоюється, насичує організм вітаміном С, кальцієм, залізом і антиоксидантами. Додайте до нього картоплю та броколі для ситності, часник, чорний перець і сушені трави, щоб зробити смак першої страви більш пікантним.
  • Холодна юшка з буряків – відмінний варіант для пісного меню у будь-яку пору року – легкий, корисний, ситний та чудово освіжає.
  • Гаспачо – мабуть, найкращий з усіх томатних супів.
  • Пісний квасолевий суп – приємний на смак і дуже ситний. Готувати його можна кількома способами, один із яких дозволяє приготувати ніжний суп-пюре. Мультиварка максимально спростить процес готування для вас.
  • Грибний крем-суп із грінками – ця смакота завжди порадує ваших домашніх. На шампіньйонах цей пісний крем-суп просто смачний, а з сушеними білими грибочками він гідний таких епітетів, як незрівнянний та неперевершений. Його не соромно подати гостям на Новий рік або на різдвяний стіл.

Продовжувати список із пісними супами можна до нескінченності, адже є ще пісний борщ, рисові супи з печеними овочами, томатні супи з грінками, гострі пісні супи та солодкуваті з чорносливом, супи з сочевиці, гороху, авокадо, перловки… Як бачите, одноманітність вам не загрожує.

Пісні другі страви – повсякденні і святкові

Усіх, хто вважає, що без доброго шматка м’яса неможливо приготувати ситну другу страву, щоб нагодувати велику родину, чекає маса приємних відкриттів. Ваш раціон буде багатим, навіть якщо і риба виявиться забороненою. Ми готові запропонувати вам найкращі рецепти пісних страв, що стануть у пригоді не тільки у Великий піст. Усі ці пісні другі страви (рис, гречка та інші каші на сніданок, картопля або бобові на обід, овочі на вечерю) потрібно було б регулярно додавати і до повсякденного меню, адже вони надзвичайно корисні для нас, легко засвоюються, дозволяють розвантажити, очистити та оздоровити організм. Отже, смачна пісна їжа для вашого столу з майстер-класами, покроковим описом і фото на ПапіГутто.

  • Грибна лазанья – звичайно, її неможливо уявити без сиру, але якщо піст дозволяє невелике послаблення, обов’язково поласуйте цією вегетаріанською стравою.
  • Равіолі з овочевою або грибною начинкою – готувати їх набагато простіше, аніж пельмені.
  • Рататуй – найпростіші інгредієнти і такий неперевершений смак! Шукаєте оригінальні святкові страви під час посту або на Новий рік? Спробуйте рататуй!
  • Ризото з овочами – вибирайте для приготування класичного ризото свої улюблені овочі, яскраві і корисні – морква, цвітна капуста, болгарський перець, молодий горошок.
  • Тушковані овочі у горщиках – це справжнє свято на столі – гарне оформлення, незрівнянний аромат, насичений смак та, звичайно, максимум користі. Мультиварка – ще один спосіб смачно приготувати тушковані овочі.
  • Кабачкові оладки. Щоб пісні другі страви на основі кабачків набули ніжної структури, замініть пшеничне борошно у рецепті манною крупою і дозвольте масі настоятися.
  • Паелья з морепродуктами – яскраві, святкові, сонячні варіації на тему італійської кухні. Досить проста страва з неймовірно насиченим смаком.
  • Морквяні котлети – смачні і смажені, і запечені в духовці.
  • Ліниві голубці з грибами. Гриби замінять м’ясний фарш у рецепті – і це буде просто геніальне рішення. Вийде нереально смачно.
  • Солодка гарбузова каша з сухофруктами – простий рецепт на сніданок, для якого потрібен гарбуз, рис або пшоно і жменя родзинок. Готується у духовці в горщиках, але й мультиварка – прийнятний варіант.
  • Вегетаріанський плов – діти зрадіють, побачивши цю страву на столі. А як привабливо вона виглядає навіть на фото! А який аромат!
  • Паста з в’яленими томатами й адигейським сиром – чудовий варіант для урочистого меню – незабутній смак. Готувати такі гарячі святкові страви хочеться знову і знову, якщо, звичайно, дозволене послаблення під час посту.

Зверніть увагу: до цього списку практично не увійшли другі страви, основа яких – картопля та баклажани, а їхня кількість обчислюється десятками, і навіть сотнями. Від того, наскільки суворо ви будете трактувати пісне харчування, залежить і різноманітність вашого раціону. Великий піст не передбачає, що пісне меню повинне приносити вам задоволення, саме навпаки, найсмачніші і вишукані страви суперечать самому його духу. І все ж таки дотриматися посту до кінця набагато простіше, якщо ставитися до приготування їжі з фантазією і не обмежувати себе у творчому підході. Наприклад, пісні каші, зварені не на молоці, а на воді з додаванням фруктових соків, ягід та горіхів, можуть стати справжніми ласощами, а пісні страви з бобових за популярними грузинськими, грецькими та індійськими рецептами зроблять вашу кухню по-справжньому екзотичною.

Пісні десерти

Погодившись із тим, що м’ясо та риба під забороною, візьмемо до уваги той факт, що у пісні дні доведеться відмовитися і від яєць, і від молочних продуктів. Так які ж пісні десерти можна приготувати в ці дні, чим поласувати, коли солодкі торти, тістечка з кремом і здобна випічка не дозволена?

Існує досить багато простих і смачних страв, що дозволять вам дотриматися канонів та витримати суворий піст.

Насамперед йтиметься про всілякі компоти і киселі з фруктів та ягід, а ще не забуватимемо про величезні можливості приготувати пісні десерти, використовуючи запечені яблука. А запечений грейпфрут ви куштували? Яка на смак айва, приготована у духовці з горіхами, знаєте? І це тільки початок. Ягідна пастила, рисові кульки з вишнею, спаржа у карамелі, червона горобина в цукрі, солодкі фруктові кошики, батончики з сухофруктів, фаршировані груші – безліч оригінальних та свіжих ідей очікує вас, якщо ви поставите за мету навчитися готувати смачні і корисні пісні десерти.

Погодьтеся, будь-яка випічка, навіть найсмачніша, зовсім не така корисна для нас, як фрукти і ягоди. Але якщо ніяк не можете обійтися без здоби, не турбуйтеся – хліб, пироги, кекси, булки, пряники й інша випічка може бути пісною. І ПапіГутто завжди радий допомогти вам вибрати кращі рецепти з фото.