Турка для кави – інструмент, помічник і друг

  • Турка для кави – інструмент, помічник і друг

Приготувати відмінну каву за допомогою кавоварки або у кавомашині зможе кожен. Для цього не потрібні ані особливі знання, ані вміння чи навички. Потрібно тільки підібрати і купити (у Києві або в інших містах України) каву правильного помелу і натиснути на кнопку. А ось у випадку з туркою тільки спробуй відволіктися, почати ловити ґав або невчасно відвернутися. Раптом що – напій безнадійно зіпсований, а кавова пінка розтікається на плиті. Тоді чому ж величезна кількість людей відкидає блага, даровані нам технологічним прогресом, і наполегливо користується старовинними турками? Відповідь на це питання дуже проста – в турці можна приготувати таку смачну каву, що ви неодмінно забудете про всі новомодні кавоварки. Кавомашина – гарна річ рано-вранці, коли ви поспіхом збираєтеся на роботу, але якщо у вас є час, бажання і настрій, ви можете принести собі і своїм друзям чи рідним величезне задоволення за допомогою справжньої кавової церемонії. Підійдіть серйозно до всіх питань приготування кави, починаючи від вибору турки, і вам неодмінно вдасться досягти кавової досконалості. Форма, об’єм, матеріали, товщина стінок, довжина ручки – все має значення. Ми готові детально розповісти вам про кожну характеристику турки, щоб у вас не виникло у майбутньому ніяких труднощів із її вибором.

Якими бувають турки

Відзначимо, що “турка” – це взагалі-то назва розмовна, що стала поширеною у побуті. Вона відображає географічне походження предмета – із Туреччини, від турків. Оригінальною ж назвою турки є старовинна арабська – “джезва”. Матеріал турки (джезви) буде головним критерієм нашого вибору. Яку турку купити – металеву, мідну, керамічну або глиняну – вирішувати вам, але приймати це важливе рішення слід, враховуючи переваги і недоліки кожного окремого матеріалу.

Screenshot_322

Для когось найбільше значення має зовнішній вигляд виробу – тонке карбування, приємний колір, який ідеально впишеться у дизайн кухні. Хтось намагається вибирати найбільш екологічні та безпечні для здоров’я матеріали. А для когось найважливішим показником буде зносостійкість і довговічність виробу.

  1. Турки з міді. Мідь – найтрадиційніший матеріал для виготовлення турок. Її особливі властивості, такі як відмінна теплопровідність і здатність до рівномірного прогріву, дозволяють приготувати найкращу і найсмачнішу каву – із цим твердженням погоджується переважна більшість шанувальників заварної кави. Як відомо, кипіння здатне знищити смак напою. Згорілі кавові олії деформують його природний смак і насичують небажаною гіркотою. Але мідна турка найкраща у цій справі! Це ідеальний інструмент, який дозволить вам контролювати процес нагріву. Збираючись купити мідну турку, переконайтеся, що зсередини вона вкрита шаром харчового олова. Протягом усього терміну служби мідної турки вам доведеться уважно стежити за цілісністю цього покриття, оскільки мідь утворює сполуки, які становлять загрозу для здоров’я людини.
  2. Турки з кераміки. Товсті керамічні стінки довго зберігають тепло. Вперше користуючись таким інструментом для приготування кави, ви виявите, що навіть знятий із вогню напій ще продовжує якийсь час закипати, тому до цієї особливості кераміки доведеться пристосовуватися, якщо ви хочете, щоб цінна кавова пінка все-таки опинилася у вашій чашці, а не на плиті або на столі. Величезним плюсом керамічних турок є легкість у догляді (вони елементарно миються) і здатність не вбирати у себе запахи. Приготована у керамічному виробі кава буде відмінної якості. Але, на жаль, є у кераміки й істотний недолік – це крихкість. Привабливі з погляду естетики джезви слід берегти від ударів і падінь, а при правильному догляді вони можуть прослужити дуже довго.
  3. Турки з глини. Глина – матеріал досить дешевий, тому купити глиняну турку, як правило, можна вигідніше, аніж її мідний аналог. Кава у ній вийде просто чудовою. Пориста структура стінок дозволить напою насичуватися киснем. Ось тільки смак того сорту кави, який ви вперше зварили у глиняній турці, залишиться у ній назавжди. Глина – живий матеріал, який чудово вбирає кавові олії. Якщо у вас є найулюбленіший сорт кави і ви не збираєтеся його змінювати, то глиняна турка – відмінний вибір. Якщо ж ви періодично експериментуєте з різними сортами, то у глиняній джезві у вас буде виходити свого роду коктейль, просочений усіма накопиченими смаковими відтінками. Якщо все ж хочете купити саме таку, врахуйте, що вона ще тендітніша, ніж її керамічні подруги. Глина боїться не тільки механічних пошкоджень, але й перепадів температур і може тріснути під час миття.
  4. Турки з алюмінію. У Києві можна вільно купити і такі вироби. Їх характеризує практичність і доступна ціна. Але майте на увазі, суперечки про те, наскільки алюміній може вважатися харчовим металом, ще далеко не вщухли. При високих температурних режимах алюміній може вступати у реакцію з вмістом турки. Так що рекомендувати турки з алюмінію ПапіГутто точно не береться.
  5. Турки з нержавіючої сталі. Нержавійка могла б стати чудовим матеріалом для виготовлення джезв, тому що вона не вступає у реакцію з гарячим напоєм і не деформує його смак, а купити її можна зовсім дешево, адже ціна матеріалу мінімальна. Але при всіх своїх плюсах нержавіюча сталь не може змагатися з міддю за рівнем теплопровідності. Використання сталевої джезви призводить до утворення осередку високої температури безпосередньо у місці нагрівання. Якщо вода закипить на дні джезви, ніжні й делікатні кавові олії почнуть горіти і напій вже не буде досконалим. Таким самим чином все відбувається і в випадку з приготуванням їжі у сталевій каструлі – злегка підгоріла їжа на дні спотворює смак всієї страви.

Основні види турок ми перерахували, а тепер додамо, що, маючи на меті купити красиву й оригінальну турку, ви зможете зустріти у магазинах Києва такі види, про які ми не згадали, наприклад турки з різних сплавів, зі срібла (найвища ціна), з жароміцного скла і навіть із кришталю (радше родзинка у інтер’єрі, ніж практичний інструмент на кухні). Асортимент останніх варіантів вельми обмежений, але причина, чому ми не внесли їх до свого переліку, інша – форма скляних турок не відповідає стандарту. Їхнє широке горлечко зводить нанівець спроби приготувати справжню каву, оскільки дозволяє ароматам напою миттєво випаровуватися.

Відмінності турок

Screenshot_323

Форма турки

У цьому питанні немає декількох думок. Форма турки повинна бути тільки одна – конічна – широке дно і вузьке горлечко. Широке дно необхідне, щоб створити максимальну площу нагріву і забезпечити стійкість посудини, а вузьке горлечко турки створює своєрідну пробку, що блокує доступ кисню і затримує випаровування ефірних олій. Таким чином, чим вужчим буде горлечко у турці, тим якіснішою буде герметизація і тим менше кава понесе втрат у ароматичних характеристиках. Ступінь нахилу стінок турки теж має значення: чим сильніший їхній нахил, тим швидше буде осідати кавова гуща після приготування напою. І тут доведеться сказати ще кілька слів про переваги міді як матеріалу для виготовлення джезви. Саме у мідних джезвах можна без проблем зробити максимально вузьке горлечко. При роботі з іншими матеріалами це завдання виконати набагато складніше. Тому поставимо ще один плюс на користь того, що мідна турка найкраща з варіантів.

Об’єм турки

Фахівці і знавці одноголосно стверджують – чим менший об’єм турки, тим смачнішим, ароматнішим і якіснішим буде напій, у ній приготований. Яких зусиль ви б не докладали, намагаючись приготувати каву в об’ємній турці для компанії із шести людей, наприклад, результат незмінно буде гіршим, ніж якби ви готували каву одночасно у трьох, а то й у шістьох маленьких джезвах. Ідеальним, золотим стандартом можна вважати турки об’ємом до 100 мл, оскільки традиційна кавова формула – чайна ложка меленої кави на 75 мл води. Якісно приготувати одну порцію кави у турці великого об’єму практично неможливо, адже піна, що піднімається, як ми вже говорили, повинна зіграти роль герметичної пробки, а за умови недостатньої кількості вмісту турки це просто неможливо.

Ручки у турках

Головне завдання ручки – уберегти вас від опіку у процесі приготування, і щоб відмінно впоратися з цим завданням, ручка повинна бути довгою і не нагріватися під час приготування кави. Існують знімні ручки, що багато хто вважає дуже зручним, оскільки такі варіанти простіше мити і зручніше зберігати. Незалежно від того, знімна ручка чи ні, давайте зупинимося на питанні вибору матеріалу для неї. Найбезпечнішим варіантом, який ми беремося вам рекомендувати, є дерев’яні ручки. Нагрівається дерево дуже повільно, тому ваші долоні будуть у безпеці. До того ж дерево – це екологічний, натуральний і дуже витривалий (зносостійкий) матеріал. Якщо поставити собі за мету знайти у нього недоліки, можна сказати тільки те, що при митті трохи розхитується місце з’єднання ручки з джезвою. Другий найбільш прийнятний матеріал для ручки – метал із низькою теплопровідністю, а ось пластику варто уникати, навіть якщо ручки з нього здаються вам естетично привабливими. При нагріванні пластмаса видає характерний запах, який вже напевно не схожий на той аромат, що повинна видавати свіжозаварена кава. І ще одна порада – збираючись купити турку, переконайтеся, що її ручка зручно лягає у вашу долоню.

Товщина стінок у турці

Продовжимо вивчати нюанси правильного вибору турки. Товщина її дна і стінок може виявитися спірним питанням. Джезви, призначені для приготування кави на жаровні-пісочниці, повинні мати товстіше дно, аніж ті, якими ви будете користуватися на індукційній плиті, наприклад. Оптимальна товщина стінок і дна у мідній турці, на думку більшості експертів, становить півтора міліметра. По-справжньому якісно виконана турка робиться з цілісного листа міді, тому нижня частина (дно) жодним чином не повинна виявитися товстішою за верхню (стінки). Якщо ж це не так, значить у виробництві була використана технологія спаювання, яка, по-перше, робить самі місця спаювання досить вразливими, а по-друге, змушує задуматися – а чи дійсно для спайки використовувалися харчові технології, срібло, наприклад …

Ще раз дозвольте нагадати, що дно і вся внутрішня поверхня турки повинні бути оброблені харчовим металом. Здебільшого це буде олово або нержавіюча сталь, але у найдорожчих варіантах використовують все ж таки срібло, що має ще й антибактеріальні характеристики. Якщо на барахолці ви із захопленням виявили приголомшливу старовинну мідну турку і бажаєте придбати її, щоб поповнити свою колекцію, обов’язково перед використанням перевірте якість внутрішнього шару. Якщо ви помітите навіть найменші пошкодження, слід зробити повторне лудіння і нанести новий шар харчового олова.

Як підготувати турку до використання

Чим гарна турка як інструмент для заварювання кави, так це своєю універсальністю. Їй за великим рахунком все одно, де ви будете готувати каву, – на піску, на вугіллі, на відкритому вогні або на електричній чи газовій плиті.

Screenshot_324

Але спершу ви повинні правильно підготувати її до початку кавової церемонії. Якщо ваша джезва зовсім нова, ретельно вимийте її, але при цьому уникайте використання мийних засобів – їхні найдрібніші частинки можуть забитися в пори джезви і залишитися там назавжди. Рекомендований спосіб очищення посудини до або після використання дуже простий:

  • наповніть її водою;
  • покладіть всередину скибочки лимона;
  • доведіть до кипіння.

Цей спосіб дозволить добре продезинфікувати джезву і підготувати її для подальшого використання. Альтернативний варіант – миття турки за допомогою невеликої кількості харчової соди. Усі інші засоби негативно позначаться на смаку вашого напою.

Є ще одна маленька хитрість, яку застосовують шанувальникі кави, – першу приготовану порцію кави слід подовше потримати у турці, щоб її стінки гарненько вкрилися ефірними оліями, а потім вилити. Тоді наступна порція кавового напою виявиться по-справжньому смачною і ароматною.

Якщо ви бажаєте поділитися з нами власними секретами вибору турки, відгуками про той чи інший їхній вигляд або просто коментарями, ласкаво просимо – ПапіГутто завжди радий спілкуванню з гостями нашого сайту.

Додати пораду до рецепту
Ваша оцінка