Кава без кофеїну – що це таке?

  • Кава без кофеїну – що це таке?

Як тільки з’явилася перша інформація про шкоду кофеїну для серця, практично одразу була створена кава без кофеїну. У Сполучених Штатах, де найактивніше пропагується здоровий спосіб життя, саме безкофеїнова кава має найбільшу популярність, але й у всіх інших країнах її можна купити без проблем.

Видалити із зерен абсолютно весь кофеїн на 100% неможливо, але звести його кількість до мінімуму виробникам вдається. Утім у цього явища є й інший бік: дослідження показали – якщо постійно пити каву без кофеїну, це може призвести до негативних наслідків, таких як підвищення рівня холестерину, що впливає на звуження судин і погіршення роботи серця. Таким чином, відповідь на питання: «Чи шкідлива кава без кофеїну?» – зовсім не однозначна. Кожен сам вирішує, спираючись на власний смак або рекомендації лікарів, яку каву вибрати, якому напою віддавати перевагу. У виборі вам допоможе знання того, як впливає ступінь обсмажування зерен на вміст кофеїну у них – чим він сильніший, тим менше у каві небажаного компонента. Самостійно знизити концентрацію кофеїну у напої ви зможете і за рахунок додавання у нього молока.

Технологічні тонкощі процесу видалення кофеїну із зерен кави

Мета декофеїнізації – зберегти всю смакову палітру й аромати кавового напою і водночас зробити його нешкідливим для здоров’я людини. Інноваційні технології дозволяють блискуче виконати цю місію.

Screenshot_252

Ви навряд чи зможете відрізнити смак кави без кофеїну від смаку звичайного і звичного для нас чорного напою. Видаляють кофеїн не з обсмажених зерен, а ще із зелених. Досягається ця мета багатьма способами, але нашої уваги варті лише деякі із них. ПапіГутто пропонує вам ознайомитися з цими процесами:

  1. Усі способи видалення кофеїну ґрунтуються на замочуванні зелених зерен. Під час цього процесу зерна набухають, збільшуються у розмірах, пори на них відкриваються для виходу кофеїну.
  2. Замочування поперемінно відбувається у гарячій воді і в розчиннику. Розчинник (застарілий і заборонений метиленхлорид, що діє як слабкий наркотик, або його більш сучасний аналог – етилацетат) шкідливий для здоров’я сам собою, тому постійно проводилися роботи з пошуку альтернативного способу очищення кави.
  3. Порівняно недавно, у 1976 році, був розроблений спосіб тільки водний, без хімічного розчинника. Замочена у гарячій воді перша партія кавового зерна віддає їй кофеїн разом із цінними ароматичними властивостями та смаковими характеристиками, а повторне замочування нової партії у воді, що злита й пропущена скрізь вугільні фільтри, вже залишає зернам ароматичні компоненти за умови видалення кофеїну. Цей метод безпечний, але досить витратний.
  4. Існує ще один поширений спосіб видалення кофеїну. Він передбачає використання двоокису вуглецю (стисненого газу) і гарячої води. Протягом десяти годин за температури 70 градусів газ перетворюється у рідину і виконує завдання розчинника, тобто витягує кофеїн без шкоди для смаку й аромату зерен.

Слід зазначити, що сьогодні у світі не існує суворих стандартів щодо вмісту кофеїну у безкофеїновій каві, але сумлінні і солідні виробники готові на додаткові витрати, щоб провести заміри після видалення кофеїну і вказати відповідні дані на упаковці. У випадку придбання аналогічного продукту у маловідомих торгових марок навряд чи можна знайти на етикетках таку інформацію.

Користь і шкода кави без кофеїну

Як ми вже розуміємо, кава – взагалі досить спірний продукт, що має одночасно і корисні, і негативні для людського здоров’я та самопочуття фактори. Як приклад можна навести результати тримісячного дослідження доктора Роберта Суперко, засновані на даних, отриманих від трьох груп учасників:

  • тих, хто зовсім не п’є каву;
  • тих, хто п’є безкофеїнову каву (не менше 3-6 чашок щодня);
  • тих, хто вживав каву з кофеїном (не менше 3-6 чашок щодня).

Screenshot_253

Вченими були перевірені всі якісні параметри і показники, важливі для роботи серця і судин. У результаті експерименту не було виявлено більш-менш значних відмінностей у кількості холестерину та інсуліну у крові піддослідних. Зате тільки учасники безкофеїнової групи продемонстрували збільшення рівня вільних жирних кислот, із яких і утворюється шкідливий холестерин, причетний до утворення у судинах атеросклеротичних бляшок. Продовження досліджень показало, що кава без кофеїну на 2-7% знижує загрозу виникнення цукрового діабету, і ця її здатність ефективніша, ніж навіть у популярного трав’яного чаю.

Ще одне аналогічне дослідження проводилося на людях похилого віку (40 осіб віком приблизно 65 років). Їх тестували двічі на день після прийому чашки кави, при цьому піддослідні не здогадувалися, який саме напій вони п’ють – із кофеїном або без нього. Зниження роботи пам’яті протягом дня до вечора продемонструвала «безкофеїнова» група, а друга половина людей не відзначала жодних змін.

Цікаві факти про каву і кофеїн

Screenshot_254

  1. Мало кому відомо, що насправді десять чашок розчинної кави з пачки з позначкою «без кофеїну» містять таку ж його кількість, як дві чашки звичайної заварної кави.
  2. Частка безкофеїнового продукту на світовому кавовому ринку сьогодні становить вже близько 30%.
  3. Багато жінок, що знають про шкоду кави під час вагітності, переходять на безкофеїнові продукти. Слід розуміти, що саме формулювання «кава без кофеїну» не дуже правильна, оскільки, нехай і у малих дозах, але алкалоїд все одно буде у кожній чашці. Якщо вам ніяк не вдається безболісно відмовитися від звичного улюбленого напою і немає протипоказань з медичного боку, спробуйте обмежити вживання кави до 1-2 чашок на день і не робіть її занадто міцною.
  4. Ще зовсім недавно каві приписували чи не усі смертні гріхи, звинувачували її у здатності провокувати безліч хвороб – від інсульту і раку до цукрового діабету та імпотенції. І тільки сучасні дослідження відбілили її репутацію, довівши протилежне – помірні дози кави корисні для здоров’я і позитивно впливають на працездатність, інтелектуальну активність і швидкість реакції.

ПапіГутто бажає всім приємного кавування і, як завжди, чекає на ваші коментарі та відгуки.

Додати пораду до рецепту
Ваша оцінка