Блендер - незамінний помічник для сучасної господині

12 оценок, среднее: 4.83 из 5 12 оценок, среднее: 4.83 из 5 12 оценок, среднее: 4.83 из 5 12 оценок, среднее: 4.83 из 5 12 оценок, среднее: 4.83 из 5 ( 12 stars: 4.83 )
5

Сьогодні багато процесів на кухні автоматизовані. Якщо раніше, щоб отримати міцну меренгу або соус з ідеальною сумішшю, доводилося гарненько попрацювати руками, то сьогодні ці маніпуляції вимагають мінімум часу і зусиль. А все завдяки тому, що з'явився блендер. Він швидко і якісно змішує, збиває, подрібнює і перетирає. За лічені хвилини прилад справляється з різними завданнями, допомагаючи господині створювати кулінарні шедеври. Маючи в своєму розпорядженні блендер Saturn, ви зможете економити час і сили на приготування сніданків, обідів і вечерь. Овочеві та фруктові смузі, муси, крем-супи, сорбети, соуси, різні десерти і закуски - якість поданих на стіл страв буде вище всяких похвал.


Типи блендерів і їх характерні особливості

Блендер - воістину універсальний інструмент. Він активно використовується не тільки в професійному середовищі, а й у домашніх умовах. До покупки такого приладу варто підійти відповідально, адже він стане незамінним помічником при готуванні супів, закусок, гарячих страв, десертів, молочних коктейлів, смузі. Перш ніж вибрати ту чи іншу модель, потрібно визначитися з типом блендера. Вони бувають:

  1. Стаціонарні. Прилад являє собою підставку з панеллю керування і встановленої зверху чашею. На дні ємності розташовані змінні ножі, які і працюють над подрібненням продуктів. Техніка може також колоти лід, потрібний для подачі коктейлів і напоїв, збивати яєчні білки, дробити горіхи. Користуватися стаціонарним блендером дуже зручно. Потрібно лише закинути продукти в чашу і натиснути кнопку запуску, більше вашої участі не буде потрібно. За допомогою техніки зручно готувати супи і напої відразу для кількох людей. При цьому стоять стаціонарні блендери недорого.
  2. Занурювальні. Прилади складаються з металевої або пластикової ручки, всередині якої вбудований мотор, і обертається насадки (однієї або декількох). Процес подрібнення, змішування і збивання занурювальним блендером може відбуватися в будь-якої ємності (тієї, що йде в комплекті, або вашої). Переваги приладу полягає в його мобільності, компактності, здатності переробляти маленькі порції продуктів, можливість самостійної зміни положення ножа (що неможливо зробити в стаціонарному блендері). Завдяки наявності насадок різного призначення, забезпечується багатофункціональність приладу. Він фактично може замінити кухонний комбайн, міксер, м'ясорубку і інші прилади. До того ж його зручно брати з собою в поїздку. З мінусів - погружной блендер постійно потрібно тримати, а з необережності ємність з вмістом може легко перекинутися.

Існують також прилади, які поєднують в собі функції погружного стаціонарного і блендера. Однак такий прилад коштує досить дорого, тому покупка буде не надто доцільною для домашнього використання. Визначтеся з завданнями, які ви збираєтеся покласти на блендер, продумайте, де і як плануєте його використовувати. Тоді буде легше зрозуміти, який тип і модель техніки вибрати.

Насадки для блендера: як і для чого використовувати?

Сучасні блендери мають різноманітну комплектацію. Кожна з насадок має свою сферу застосування. Зручно, коли аксесуари до блендеру можна придбати окремо. Тоді вам не потрібно переплачувати за широкий набір пристосувань, натомість зможете купити саме таку насадку, якої постійно будете користуватися. Зокрема це може бути:

  • подрібнювач - він дозволяє приготувати фарш з нежирного м'яса, зробити соус з однорідною текстурою, порубати зелень, горіхи, сир та інші продукти для закусок, основних страв, начинок для пирога і т.д .;
  • віночок - з його допомогою можна приготувати повітряний крем, збити вершки або яйця, змішати інгредієнти для тіста;
  • чаша-подрібнювач - без неї не обійтися при приготуванні грата, салатів, засмажкою для перших страв. Також насадка дозволяє нарізати, нашаткувати і натерти різні інгредієнти;
  • ніж для дроблення льоду - підійде тим, хто часто готує коктейлі та охолоджуючі напої;
  • насадка для картопляного пюре - з її допомогою блюдо придбає ніжну повітряну текстуру. Ви зможете приготувати пюре не тільки з картоплі, але і інших овочів. Пам'ятайте, що не слід робити картопляні пюре за допомогою погружной насадки, воно просто перетворитися в клейстер;
  • стакан для змішування і збивання - він може мати різний обсяг 0 від 0,5 до 1 літра, комплектуватися ручкою чи ні. У такого склянки високі стінки, тому рідина під час переробки товару не вихлюпується назовні, що дозволяє підтримувати чистоту і порядок.

Наявність блендера істотно полегшує приготування страв на кухні. Ті процеси, які раніше вимагали часу і зусиль, тепер здійснюються за кілька хвилин практично без нашої участі.

Відгуки
Відгуки
Ваша оцінка