Ієрархія “рідкого золота” – види оливкової олії

15 оценок, среднее: 4.60 из 5 15 оценок, среднее: 4.60 из 5 15 оценок, среднее: 4.60 из 5 15 оценок, среднее: 4.60 из 5 15 оценок, среднее: 4.60 из 5 ( 15 stars: 4.60 )
5

Оливкова олія знайома людству здавна. Ще стародавні єгиптяни навчилися вичавлювати масло з плодів оливкових дерев і активно використовувати його як у кулінарії, так і як косметичні засоби. Заведено вважати, що звична нам соняшникова олія поступається оливковій за багатьма показниками, наприклад вміст вітаміну К в оливковій олії більший у вісім разів, фітостироли, що блокують засвоєння холестерину, повністю відсутні у соняшниковій олії, але є в оливковій. Багато доброго можна сказати і щодо її органолептичних властивостей. Якщо ви теж є прихильниками цього корисного продукту, вам буде цікава стаття, підготовлена ​​ПапіГутто, про види і сорти оливкової олії, істотні відмінності між ними і про те, як правильно вибрати у магазині і купити оливкову олію з урахуванням ваших потреб і очікувань.

Види оливкової олії

Для того щоб приготувати майонез або заправити салат, для смаження і для використання у косметичних цілях вам знадобляться зовсім різні сорти. Кожен із них матиме характерні відмінності у своєму складі і принесе різну користь при вживанні.

Screenshot_351

Virgin, extra virgin – натуральні сорти

Така олія вважається найбільш корисною, оскільки виробничий процес передбачає виключно фізичні методи віджиму без хімічної очистки (тобто холодний віджим). Щоб пояснити доступніше її переваги, можна провести аналогію олії Вірджен із свіжовичавленим соком, у який не додавалися ані барвники, ані консерванти, ані інші синтетичні речовини. Холодний віджим дозволяє отримати органічний продукт із чудовим ароматом і з цілим букетом корисних властивостей. Прихильники здорового способу життя вибирають саме його для заправки салатів. Ціна такої оліїї найвища. Натуральна (нерафінована) оливкова олія завжди буде мати у смаку легку гіркоту, а решта смакових відтінків вже буде визначатися сортами оливок і особливостями купажування. Можуть бути присутніми нотки зелених фруктів, гірських трав, горіхів, томатів і так далі. Цей тип оливкової олії має найвищу харчову цінність і успішно зберігає її півтора-два роки. Оливкову олію virgin (vergine, vierge) і extra virgin широко використовують також для косметичних процедур. Префікс «екстра» у цьому випадку означає, що для виробництва олії були відібрані оливки з найкращих сортів.

Рафінована (очищена) оливкова олія

Процес очищення оливкової олії передбачає специфічний фізико-хімічний вплив, у результаті якого продукт втрачає частину своїх ароматичних властивостей. Саме ця категорія оливкової олії в Іспанії і низці інших країн найбільш популярна, оскільки високоякісний продукт, отриманий після очищення, вже не гірчить і має найширший спектр застосування – підходить для смаження на сковорідці, для фритюру, для приготування різноманітних соусів і маринадів, а також для салатів. Будь-які кулінарні фантазії, які ви здійсните з ним, будуть смачними і корисними, ось тільки унікального і неповторного аромату натуральної оливкової олії вони, на жаль, вже будуть позбавлені.

Рomace olive oil – олія другого віджиму

Для виготовлення продукту із цієї категорії (як випливає з назви) використовується повторний віджим оливок за умови високого температурного режиму із застосуванням органічних розчинників. Щоб знизити кислотність отриманої олії та підняти рівень її якісних характеристик, олію другого віджиму виробники змішують із Extra Virgen. На відміну від перших двох видів, олія повторного віджиму вже не має значної харчової цінності, але вона все ще зберігає (хоча і у менших пропорціях) вітаміни і мінеральні речовини. Купити таку олію можна за цілком прийнятними для середнього бюджету цінами, а використовувати її можна у будь-яких рецептах, зокрема для смаження і фритюру.

У Європі на кухнях заведено мати одночасно кілька сортів оливкової олії і застосовувати їх у різних випадках. Фірмові салати для довгоочікуваних гостей заправляються, зрозуміло, маслом Екстра Вірджен. Для приготування великої кількості морепродуктів або овочів у фритюрі використовують менш цінну олію другого віджиму.

Уважно читаємо дані на етикетці

Screenshot_355

Не дуже сумлінні виробники, яких, на жаль, є достатньо на вітчизняному ринку, цілком можуть скористатися необізнаністю покупців щодо тонкощів у відмінностях між сортами оливкових олій. Кожна категорія олії має свою власну назву, яку не можна спотворювати або змінювати її переклад:

  • Olive Oil – це оливкова олія неочищена найвищої якості із чудовим ароматом (холодний віджим). Використовується переважно для холодних страв, а не для термічної обробки.
  • Virgin Olive Oil – неочищена натуральна олія, вироблена з оливок нижчої якості, ніж для Extra Virgin. Вона також дуже корисна, але вже має менш вишукані ароматичні і смакові властивості.
  • Pure olive oil або Olive oil – це мікс рафінованої олії із натуральною неочищеною олією екстра класу (від 5 до 20%). Підходить для смаження і салатів.
  • Light olive oil – освітлена рафінована олія, що оптимально підходить для фритюрниць. Без шкоди для здоров’я ви можете кілька разів повторно використовувати її.
  • Pomace olive oil – оливкова олія, зроблена із вичавок, очищена із домішками нерафінованої (10-20%).
  • Категорії рure і рomace (помас) мають принципову відмінність, яку необхідно мати на увазі. В обидві додають певний відсоток неочищеної оливкової олії, але сам продукт пур робиться з цілих оливок (перше пресування), а помас – із оливок, віджатих повторно.

Переконатися у натуральності придбаної оливкової олії і визначити підробку дуже легко – якщо поставити на декілька днів у холодильник натуральну олію, то вона дасть білий осад. Неофіційна угода між країнами-виробниками дозволяє нам вибирати оливкову олію, орієнтуючись просто на колір кришечки: зелена – олія не призначена для теплової обробки, червона – можна брати для смаження.

Правила вибору та зберігання оливкової олії

Screenshot_354

Сьогодні покупці в Україні можуть без труднощів купити оливкову олію від основних світових постачальників – Іспанії, Греції, Італії або Туреччини, зробити замовлення у інтернет-магазинах (з доставкою у будь-які міста України) або вибрати товар на вітринах супермаркетів. Хоча не можна однозначно стверджувати, яка оливкова олія найкраща, можна перерахувати найбільш популярні торгові марки, продукцію яких обов’язково варто було б спробувати, щоб зробити висновки самостійно:

  • Винятковими властивостями і високою якістю славиться оливкова олія Мінерва (Minerva) від лідера грецького ринку.
  • Багатий букет TerraCreta має у собі відтінки середземноморських трав і цитрусових.
  • Borges Extra Virgin багато хто взагалі вважає стандартом якості, і її висока ціна тільки підкреслює винятковість продукту.
  • Хвалять гурмани й італійські бренди Bertoll та Carapelli, оливкова олія від ціх торгових марок позбавлена гіркоти і залишає приємний пряний післясмак.
  • Кращі відгуки збирає й інша італійська марка – Мonini.
  • Cirio Olio extra Vergine di oliva – ще один відмінний італійський продукт, та й ціна його абсолютно доступна, що особливо приємно.
  • Іспанська оливкова олія, наприклад Іберика (Iberica), має різкий аромат і характерну гіркуватість у смаку.

Здійснюйте вибір, покладаючись на власний смак, а ПапіГутто із задоволенням поділиться з вами декількома корисними порадами:

  1. Купити оливкову олію про запас у великих кількостях буде помилкою. На відміну від вина, вона не стане кращою з часом.
  2. Якісна і смачна оливкова олія (особливо якщо це холодний віджим) ніяк не може бути занадто дешевою. Не варто також довіряти продуктам, на етикетці яких не зазначена країна-виробник, дата виготовлення і термін зберігання.
  3. Непрозора олія з осадом зовсім не обов’язково буде ознакою зіпсованого продукту. Осад найчастіше просто вказує на менший ступінь фільтрації.
  4. Краще вибирати на вітрині таку оливкову олію, що продається у пляшках із затемненого скла, яке запобігає окисленню жиру і втраті корисних характеристик.
  5. Зберігати її також слід у темному місці, але не в камері холодильника (де олія втратить прозорість і дасть осад) і не біля плити, де на неї буде негативно впливати жар від вогню.
  6. Не тримайте пляшку з оливковою олією відкритою довго. Знімайте кришку з неї (діставайте корок) рівно на той час, який необхідний, щоб налити потрібну кількість, і знову щільно закривайте.

Нехай вас більше не бентежить різноманітність оливкових олій на вітринах супермаркетів і спеціалізованих магазинів. Cirio, Carapelli, Minerva, TerraCreta, Borges, Bertolli, Мonini, Iberica – все це назви торгових марок, які гідні вашої уваги. Якщо для вас принципове значення має ціна, серед продуктів від світових брендів ви зможете купити гарну, якісну і недорогу оливкову олію потрібної вам категорії.

Зробити найкращий вибір не так вже й важко, якщо ви знаєтеся на видах оливкової олії і вмієте правильно читати інформацію на етикетці.


Відгуки
Відгуки
Ваша оцінка