Смузі - ситна користь і смачний настрій

14 оценок, среднее: 4.79 из 5 14 оценок, среднее: 4.79 из 5 14 оценок, среднее: 4.79 из 5 14 оценок, среднее: 4.79 из 5 14 оценок, среднее: 4.79 из 5 ( 14 stars: 4.79 )
5

Вважається, що винаходом таких звичних і необхідних нам сьогодні здорових напоїв, як фреші і смузі, ми зобов'язані мешканцям Латинської Америки, а тим, що ці напої стали на конвеєр, - каліфорнійцям. Але, якщо свіжовичавлені соки давно і міцно увійшли до нашого раціону, то смузі ще декілька років тому були дивиною. Що таке смузі та у чому полягає їхня користь? Це густий напій, що готується із ягід, овочів і фруктів одного (рідше декількох) виду, збитих у блендері, і розводиться соком. Англійське слово smooth перекладається як "гладкий, однорідний", і це одна із головних характеристик напою.

В Америці смузі швидко злетіли на вершину популярності. Стрімкий ритм життя і нестримне бажання дотримуватися при цьому принципів здорового харчування сформували високий попит на напої величезної користі, які легко можна купити та випити безпосередньо на ходу. Багато вітамінів, багато антиоксидантів, багато енергії - просто ідеальний продукт! Ну а для підприємців смузі - це взагалі "золоте дно", адже витрати на виробництво однієї порції складають близько 15 центів, а вартість продажу вже коливається від 2 до 4 доларів і навіть вище. Дуже прибутковий бізнес, чи не так?

ПапіГутто пропонує вам збагачувати не продавців смузі, а власний раціон харчування. Давайте дбати про здоров'я своєї родини, отримувати щодня повний комплекс життєво необхідних вітамінів і корисних речовин, смачно харчуватися і при цьому економити. Це дуже легко. Наші прості і докладні рецепти з фото допоможуть вам навчитися робити вдома всілякі смузі з ваших найулюбленіших фруктів і овочів.

Як готувати смузі в блендері - основні правила

Якщо ви знаєте, що таке смузі, то розумієте - ніяких особливих хитрощів у його приготуванні, на перший погляд, і бути не може. Скласти продукти у блендер і натиснути кнопку - ось і вся робота. Рецепт може включати будь-які рослинні компоненти і молочні інгредієнти. А який простір для творчості нам гарантований! Готувати смузі можна з горішками, кефіром, йогуртом, зеленим чаєм і медом, свіжою м'ятою і сухими прянощами. Вівсянка, кавун, ківі, банан, чорниця, гарбуз, апельсин, шпинат, селера, морква та інші овочі - будь-які дари природи готові віддати нам усю свою користь, досить очистити їх та покласти у блендер. Кілька хвилин - і ось вже готовий смачний коктейль.

Перейдемо до опису тонкощів і нюансів процесу - як готувати смузі. Ми розповімо вам усе про етапи приготування напою і запропонуємо кращі і найпростіші рецепти з фото.

  1. Рідини не повинно бути занадто багато. Смачний смузі - це густий коктейль, а не рідкий кисіль чи компот, густа консистенція є принципово важливою.
  2. Однорідний смузі завжди смачніший. Правила приготування напою передбачають наявність потужного блендеру. Якщо у келиху плавають шматочки сухофруктів, вівсянка і овочева шкірка, або зелений колір смузі неоднорідний через погано перемелену зелень, коктейль буде скоріше схожий на салат, залитий водою.
  3. Льоду у смузі не місце. Прохолодний смузі дуже смачний на відміну від теплого, але надлишок льоду шкідливий для травлення, особливо вранці на голодний шлунок, а нам від цього напою потрібна тільки користь.
  4. Секрети естетики у шляхетності кольору. Монокомпонентний смузі, апельсиновий, полуничний або зелений з ківі, наприклад, радує око на фото і в реальності. Але змішавши у блендері полуницю і шпинат, ви отримаєте результат, що нагадує болотну рідину. Маскувати корисну зелень у напої можна тільки сильно пігментованими інгредієнтами - чорницею, чорною смородиною, ожиною.
  5. Як перемогти нудотну солодкість. Банани, груші, манго - з таких фруктів ми зможемо зробити дуже солодкий коктейль. А якщо у нього ви захочете додати курагу або фініки? Вийде занадто солодко. Ситуацію врятує кислий ківі або ложка лимонного соку.
  6. Дотримуємося помірності в експериментах. Готувати зелений, фруктовий або овочевий смузі дуже легко, ви навіть можете захопитися і почати сміливіші досліди. Пам'ятайте, правила приготування ідеального смузі не рекомендують використовувати більше чотирьох або п'яти інгредієнтів. Полуниця, банан, вишня, мигдальне молочко - хороший склад. Полуниця, банан, мигдальне молочко, шпинат, кавун і селера - вже дуже сумнівна комбінація.

Рецептів смузі з фото існує безліч, варто спробувати хоча б десяток найбільш популярних і перевірених комбінацій, щоб визначити, яка вам найбільше до смаку. Якщо ідеал не знайшовся, починайте експериментувати, але дотримуйтеся правил здорового глузду.

Схуднення за допомогою смузі

Практично кожна серйозна дієта включає густі вітамінні напої до свого складу, адже калорійність їхня є мінімальною, а поживна цінність значною. Схуднення за допомогою смузі - тема, що заслуговує окремої розмови ще й тому, що така дієта виключно смачна і приємна. Шлунок буде зайнятий роботою - переварюванням рослинних волокон, і відчуття голоду відступить надовго. Дієта виключає додавання у рецепти цукру, шоколаду, морозива та інших добавок, калорійність яких зашкалює. Знежирений кефір замінить молоко і вершки. При цьому дієта на смузі не виключає хоча б одноразового прийому твердої їжі, необхідної для повноцінної роботи кишківника.

Якщо вам потрібна ефективна дієта і схуднення, як результат, то готуйте коктейлі на основі зеленого чаю або йогурту з мінімальним відсотком жирності.

Численні відгуки підтверджують, що смузі для схуднення - це дійсно ефективний метод, і до того ж він здатний оздоровити цілий організм. Підберіть ті продукти, що здаються вам найбільш приємними на смак. Схуднення не повинно бути пов'язане зі стресом, і якщо перемелена селера викликає у вас огиду, краще робити смузі з буряка, ківі, яблук і моркви, а влітку відмінно підійде кавун з лимоном. Полуничний або банановий смузі - занадто калорійні, більше налягайте на овочі, і схуднення не змусить себе чекати.

Фруктовий смузі - кращі рецепти

Кожна порція фруктового смузі буде потужним енергетичним зарядом для вас. Випивайте келих смачного напою зранку, насолоджуйтеся його приємним смаком і будьте бадьорими цілий день. Бажаєте, щоб користь і позитивний ефект були ще значнішими? Використовуйте як основу йогурт, молоко або тофу, щоб отримати одразу ще й потрібну дозу кальцію. Намагайтеся вибирати сезонні фрукти, зрілі, але не надто, без дефектів і вм'ятин на шкірці. Із заморожених фруктів напій виходить більш густим і, відповідно холодним. Ідеальний варіант - комбінувати заморожені фрукти зі свіжими.

Банановий смузі з зеленим яблуком

Один з найпростіших рецептів смузі можна зробити з продуктів, які завжди у нас під рукою. Очистіть два банана, наріжте їх і відправте у морозилку на 15 хвилин. У чашу блендера опустіть половину великого зеленого яблука (можна замінити ківі), охолоджені банани, залийте 100 г молока або кефіру, додайте ложечку лляної олії і збийте у масу з однорідною консистенцією. Тепер напій можна розлити по келихах, прикрасивши його зверху листком м'яти або декількома свіжими ягідками. На фото банановий смузі виглядає чудово, колір у нього дуже приємний і апетитний. Діти його просто обожнюють.

Смузі з авокадо і груш

Цікаве поєднання інгредієнтів гарантує вам не тільки ударну дозу вітамінів, але і відмінний смак, помірно солодкий. Візьміть стиглий авокадо, очистіть від шкірки, дістаньте кісточку і наріжте м'якоть скибочками. Дві груші середнього розміру підготуйте таким самим чином. Тепер з'єднайте компоненти у чаші блендера і ретельно збийте їх. У готову масу долийте стакан води, трохи посоліть і знову збийте. Ваш фруктовий смузі готовий.

Смузі з сухофруктів

Якщо на вулиці зима і на дозрівання сезонних фруктів чекати ще довго, саме час приготувати чудовий смачний напій з фініків, чорносливу та кураги. Візьміть усі сухофрукти по 50 г кожного (зрозуміло, без кісточок), додайте до них банан, нарізаний шматочками, і увімкніть блендер на повну потужність. Тепер додайте склянку знежиреного кефіру,збийте суміш ще раз і перелийте напій у келихи. Якщо хочете, щоб смузі красиво виглядав на фото, посипте його зверху меленими горішками. Смачного.

Лимонний смузі з мигдальним молоком

Шанувальники лимонних десертів прийдуть у повний захват від цього рецепту. У вас вийде розкішний, ароматний смузі з вершковим смаком. Щоб зробити такий напій вам потрібен стакан мигдального молока, сік половинки лимона і одне велике лимонне колечко разом із цедрою, нарізаний банан, ложка меду і ще добре було б додати трохи вмісту стручка ванілі. Мигдальне молоко елементарно готується із сирого мигдалю - 100 г продукту заливається двома склянками води, перемелюється блендером і проціджується крізь сито. Надлишок молока можна зберігати у холодильнику (підійде чиста банка з кришкою) до наступного ранку, коли вам знову захочеться приготувати смачний лимонний смузі.

Фруктовий смузі часто готується на основі соків, інколи для густоти до нього додається вівсянка. Якщо ви будете використовувати свіжовичавлений фруктовий сік, врахуйте, що зберігати його не можна, і намагайтеся випити весь. Хоча є ще один варіант - не додаючи цукру в сік, заморозьте його у формочках для льоду.

Ягідний смузі - бадьорість і краса

Готувати ягідні напої - саме задоволення. Але, перш ніж поділитися із вами цікавими рецептами з фото, дозвольте дати кілька важливих порад з їхнього приготування. Збираючись використовувати заморожені ягоди (чорниця, малина, смородина і так далі), розморожуйте їх на паровій бані, щоб зберегти якомога більше цінного соку. Приготувавши смузі, випивайте його одразу, не залишаючи на потім. Худнете? Готуйте коктейль на знежиреному йогурті. Дієта не цікавить? Цілком можна дозволити собі поласувати густими напоями, на молоці або морозиві. Полуничний смузі - неабияка насолода. А якщо додати у нього кавун? Варто спробувати.

Чорничний смузі

Чорниця - надзвичайно корисна ягода, а густий освіжаючий смузі з неї - це відмінна ідея для легкого сніданку. Візьміть 200 г ягід, дві столові ложки лимонного соку і три ложки меду як підсолоджувач. Ще знадобиться цедра від половинки лимону і півлітрова банка натурального йогурту без смакових та ароматичних добавок. Шанувальники ароматної ванілі можуть додати у напій до 10 г ванільного цукру. Спочатку в блендері збиваються усі інгредієнти без йогурту, а потім ще раз із ним. Розливайте чорничний смузі по келихах або склянках і насолоджуйтеся чудовим смаком. З чорницею чудово поєднується також малина, банан і яблука.

Полуничний смузі з черешнею

У той короткий літній період, коли обидві ці ягоди у достатку зустрічаються на місцевих ринках, ми просто зобов'язані у повній мірі вичавити з них усю користь і отримати задоволення від неперевершеного смаку. Візьміть по склянці полуниці і стиглої солодкої темної черешні без кісточок. Перемеліть ягоди на пюре (вимиті і просушені), додайте склянку нежирного молока і збийте смузі ще раз. Ані мед, ані цукор додавати у полуничний коктейль не слід, дорослим і дітям все одно гарантовано сподобається солодкий насичений смак.

Смузі - мікс з заморожених ягід з апельсином

Бажаєте приготувати справжню вітамінну бомбу з яскравим і вибуховим смаком? Тоді беріть на озброєння цей рецепт. Феєрверк емоцій вам забезпечений. Знадобиться половина склянки замороженої смородини, стільки ж малини, один банан (або персик) і ще півсклянки свіжовичавленого апельсинового або гранатового соку. Збийте тверді компоненти, додайте сік і включіть міксер ще раз. Перелийте смузі у келихи та прикрасьте їх на свій розсуд.

Ягідні смузі можуть виступати вдома в ролі десертів, а можуть і повністю замінювати сніданок, для цього вони досить поживні. Залежно від сезону компоненти для приготування вітамінного коктейлю можуть змінюватися. Експериментуйте з ними, регулюйте смак смузі за допомогою підсолоджувачів або кислого лимонного соку, використовуйте перевірені прості рецепти з фото і фантазуйте.

Овочеві смузі - сила природи в вашому келиху

У будь-яку пору року нам сьогодні доступні свіжі овочі у широкому асортименті, тому ми легко можемо додати до свого раціону ситні і корисні густі коктейлі - смузі. Натуральні дари природи віддадуть нам свою поживну цінність, вітаміни і мінеральні елементи в легкозасвоюваній формі. Знайомство із овочевими смузі краще починати з рецептів, у які входять овочі з ніжним і м'яким смаком, такі як морква, гарбуз, шпинат, селера, цукіні і баклажани. Поступово можна вводити у рецепт сиру цвітну капусту і брокколі. Якщо смак готового напою здасться вам занадто різким, пом'якшить його за рахунок відварювання овочів. Тим більше, що навіть потужному блендеру буде важко впоратися з твердим сирим буряком або картоплею. Бажаєте, щоб овочеві смузі придбали солодкуватий насичений смак? Спробуйте обсмажити їх перед приготуванням смузі.

Рідкими компонентами для овочевих напоїв зазвичай стають овочеві соки - морквяний, томатний або буряковий. Найкраще готувати свіжовичавлені, а не купувати магазинні. Альтернатива сокам - овочеві або м'ясні бульйони, приготовані вдома настої на корені петрушки або лікарських рослинах.

Смузі з гарбуза з корицею

Гарбуз має низьку калорійність і високий вміст корисних речовин. За допомогою смузі з гарбуза можна ефективно очистити організм і відновити рівень гемоглобіну. Цей яскравий ароматний напій слід включати у раціон, коли ваша мета - схуднення. Багатий клітковиною гарбуз надовго позбавить вас від почуття голоду, якщо пити смузі ви будете на сніданок або в обідню перерву. Рецепт його приготування простий - наріжте кубиками 400 г гарбузової м'якоті, приготуйте по половині очищеного від шкірки лимона і грейпфрута, складіть компоненти у чашу блендера і збийте із двома ложками меду та дрібкою кориці. Ще більш м'який і приємний смак буде у гарбузового смузі, в який піде вівсянка (3 столові ложки пластівців) і склянка молока. А прихильники пікантних страв можуть додати у коктейль мускатний горіх, тертий імбир, запашний перець і гвоздику.

Морквяний смузі з яблуком і петрушкою

Смузі з моркви має здатність знімати втому і заряджати енергією. Ті, хто стежить за своїм здоров'ям, особливо в осінньо-зимовий період, знають, як важливо наситити організм вітаміном А, що зміцнює наш імунітет. Спробуйте робити смузі за таким рецептом - очистіть дві середні моркви і натріть їх на крупній тертці, покладіть у чашу блендера моркву і нарізані шматочками яблука (2 невеликих), пучок петрушки і трохи салатного листя. Перемеліть складові, розведіть їх рідиною (за умови необхідності) і відразу випивайте.

Смузі з буряка

Важко придумати інший більш корисний для здоров'я (особливо, якщо вам необхідно схуднення) напій, ніж смузі з сирого буряка. У ньому міститься ударна доза аскорбінової кислоти, цілий ряд інших життєво важливих вітамінів, безліч мікроелементів. Буряковий смузі підніме рівень гемоглобіну і сприятиме виведенню холестерину. Тільки не захоплюйтеся буряком надмірно - пам'ятайте, що цей овоч підсилює перистальтику кишківника. У популярний рецепт приготування входить великий буряк, який потрібно очистити і натерти на тертці, 150 г води і стільки ж кокосового молока, один банан і два або три фініка без кісточок. Інгредієнти збиваються до однорідної консистенції і випиваються на сніданок. Кращою приправою стане розуміння, що кожен такий келих - величезний внесок у власне здоров'я.

У смузі є безперечні переваги перед соками і салатами. По-перше, ви не викидаєте м'якоть, а витягаєте усю можливу користь із фруктів, ягід і овочів. По-друге, приготування смузі не вимагає практично ніяких зусиль - не потрібно нарізати продукти і готувати соуси, кілька секунд у чаші блендера, і все готове. А по-третє, рецептура смузі не має практично ніяких обмежень, крім тих, що продиктовані здоровим глуздом. Усе залежить тільки від вашого особистого смаку і від того, на який ефект від вживання коктейлю ви розраховуєте.

Відгуки
Відгуки
Ваша оцінка