Різдвяна кутя – традиції, рецепти і секрети приготування

15 оценок, среднее: 4.53 из 5 15 оценок, среднее: 4.53 из 5 15 оценок, среднее: 4.53 из 5 15 оценок, среднее: 4.53 из 5 15 оценок, среднее: 4.53 из 5 ( 15 stars: 4.53 )
5

Щорічно напередодні Різдва ми готуємо традиційну кутю, з якої і починається різдвяна трапеза. Після того як засяє на небі перша зірка, ввечері шостого січня діти носять кутю своїм хресним батькам, внуки – бабусям та дідусям, супроводжуючи частування співом щедрівок, побажаннями добра, здоров’я і благополуччя.

Походження назви “кутя” йде від грецького слова “суміш”, звичай варити обрядову кашу із зерна має дуже глибоке коріння. Ще у Візантії Κόλλυβα – варене зерно – вважалося обов’язковим атрибутом поминок. Поминальна кутя, коливо, сочиво – назв у такої каші чимало. Також існує багато її різновидів і багато способів приготування.

Залежно від того, до якого свята готується кутя, вона може бути трьох видів: багата, щедра і голодна.

  1. На Свят-вечір готується саме багата кутя – пісна, але збагачена різними компонентами – маком, медом, горіхами, шматочками сухофруктів.
  2. Щедра кутя, що подається напередодні старого Нового року, – це вже скоромна страва, в яку можна класти вершки та вершкове масло.
  3. Голодну кутю, калорійність якої мінімальна, варять в Україні на другий Свят-вечір, напередодні свята Хрещення 18 січня, використовуючи тільки зерно і невелику кількість підсолоджувача. Цілий день віряни дотримуються суворого посту і сідають за стіл лише після появи зірок на вечірньому небі.

Ритуальне значення куті у нашій історії величезне, з нею пов’язано безліч традицій, обрядів і прикмет, що пройшли крізь століття та збереглися в історії та культурі українського народу.

Символіка інгредієнтів куті та традиції приготування

Здавна кутя на поминки чи до свят готувалася із зерен пшениці, ячменю або з перловки. Сьогодні можна натрапити на рецепт, як приготувати кутю з рису, але це вже відступ від традицій. Класичними інгредієнтами є також мед і мак.

Кутя - 2

  • Зерно має у собі величезний символічний сенс – це кругообіг життя і його сталість, тобто переродження душі та її безсмертя, а також достаток і добробут.
  • Мед – солодкість, що символізує здоров’я, задоволення та благо.
  • Мак у куті символізує достаток, врожай, родючість.

Традиційна кутя з пшениці готувалася довго. Спершу зерна, змочивши водою, потрібно товкти у ступі, щоб відокремити їх від плевел, потім пшениця кілька годин мала стояти у печі. Добре розварена пшениця вважалася готовою, коли вона ставала зовсім м’якою і набувала злегка білуватого відтінку.

Традиційна різдвяна кутя заправляється медом (рідким) або спеціальною медовою заправкою, для приготування якої густий мед розводиться теплою водою. У деяких регіонах України традиційно готують напіврідку кутю на Різдво, заливаючи у неї узвар. Окремі кулінари люблять робити кутю з додаванням молока, а іноді як підсолоджувач беруть варення, така практика істотно впливає на смак та калорійність куті.

Заведено додавати у кутю всілякі добавки – сухофрукти, попередньо розпарені і подрібнені, мак, теж заздалегідь вимочений та до білого кольору розтертий у ступці з медом або цукром, а також шматочки горіхів.

Кутя з різних областей України – топ-6 рецептів

Якщо ви мешкаєте у західному регіоні України, то, напевно, звикли до традиційної місцевої куті. Хоча кожна господиня і робить її по-своєму, у цілому регіональні традиції спільні для усіх. А ось скуштувавши кутю, зварену у східній або центральній області, ви вже здивуєтеся, наскільки ця традиційна страва відрізняється від звичної вам куті у деталях. Зрозуміло, ми не будемо сперечатися щодо того, як варити кутю правильно, яку саме крупу використовувати та скільки меду додавати у неї. Немає сенсу також доводити, що львівська кутя смачніша, ніж житомирська, наприклад, або полтавська. Смаки різні в усіх, а наша мета – розширити кругозір, отримати нові знання та поповнити кулінарний блокнот новими цікавими рецептами.

Кутя - 6

  1. Пшенична різдвяна кутя. Київ.

Цей рецепт може вважатися класичним, хоча і дещо спрощеним порівняно з тими, де дотримуються усіх давніх традицій.

  • Склянка пшениці заливається водою і настоюється з вечора до ранку.
  • Рецепт передбачає, що вранці розпарену пшеницю варять на маленькому вогні приблизно півтори години до повної готовності, а потім охолоджують.
  • 100 г маку перетирається у ступці або перемелюється у кавомолці.
  • Подрібнюється 100 г горіхів і запарюється 100 г родзинок.
  • Підготовлені інгредієнти змішуються та заправляються теплим підтопленим медом.
  • Деякі господині люблять додати у рецепт сіль, що надає куті багатший смак.

До речі, досвідчені кулінари добре знають, як багато у приготуванні куті залежить від правильного вибору маку. Куплений у магазині мак може гірчити та зіпсувати усю страву, тому краще пройтися ринком, щоб вибрати мак, скуштувавши його і перевіривши, чи не залишає продукт гіркого присмаку.

  1. Кутя з вином. Житомирська область.

Рецепт куті з вином не означає, що її не можна буде дати дітям, оскільки кількість алкоголю вимірюється усього лише столовою ложкою на весь об’єм.

  • Склянка пшениці або перлової крупи заливається на півгодини холодною водою, яку згодом зціджують.
  • Злегка розмочена крупа занурюється в окріп. Варити кутю потрібно на слабкому вогні до готовності. Рецепт вимагає повного розм’якшення крупи.
  • Родзинки для куті теж заливаються окропом і півгодини розпарюються.
  • Мак за рецептом розтирається у макітрі до білого кольору, поки не виступить на його поверхні макове молочко.
  • Готовий мак, родзинки, а також подрібнені горіхи і шматочки кураги кладуть у кашу та перемішують.
  • Тепер кутю заливають виноградним соком, додають у неї одну-дві ложки червоного вина і підсолоджують страву медом за смаком.

За старовинним українським звичаєм перетирання маку для різдвяної куті – це обов’язок господаря будинку. Це й не дивно, адже для якісного перетирання дійсно потрібна неабияка сила і терпіння.

  1. Кутя з узваром. Полтавський рецепт.

Полтавський рецепт відрізняється переважно консистенцією – кутя вийде рідкою, а не густою. Багато хто вважає саме цей рецепт історично правильним.

  • Склянку пшениці (перловки, ячменю) заливають двома склянками холодної води і залишають постояти на 8-10 годин.
  • Підготовлене зерно вариться до повної готовності, воно повинно бути абсолютно м’яким.
  • У готову кашу додають родзинки та інші подрібнені сухофрукти, а потім кутя заправляється узваром.

Різдвяна кутя виходить рідкою, як супчик. Дотримуючись вимог рецепта і додаючи узвар у кутю, намагайтеся розрахувати – чи уся порція буде з’їдена за один раз.

  1. Рецепт куті з рису. Луганська область.

Цей рецепт належить до сучасних варіацій приготування куті. Рис у рецепті замінює традиційну пшеницю.

  • Пропарений рис промивається, відварюється до готовності та охолоджується. Важливо взяти саме пропарене зерно, тому що інакше кутя вийде не розсипчастою, а в’язкою та такою, що злиплася.
  • Мак для куті ретельно перетирається з додаванням кількох ложок цукру.
  • Замочуються родзинки, подрібнюються горіхи.
  • Усі інгредієнти змішуються.
  • Готова кутя прикрашається цукатами.

Аналогічний рецепт куті часто використовується в Одеській області, тільки у нього ще можуть додати халву та арахіс, а у Донецьку багато хто знає, як готувати таку ж кутю, тільки з консервованими вишнями або ягодами з компоту.

  1. Кутя з сушеними ягідками – рецепт із Черкаської області.

Рецепт куті не можна зіпсувати додаванням зайвого інгредієнта – так вважають у Черкасах і щедро прикрашають страву ягодами.

  • Перлова крупа замочується, відварюється та охолоджується. Вариться вона довго, але на допомогу вам може прийти мультиварка, в якій кутя не підгорить. Рецепт куті у мультиварці приходить на допомогу зайнятим господиням.
  • Мак розтирається у ступці з цукром.
  • Горіхи давляться або подрібнюються.
  • Охолоджена перловка змішується з родзинками, горіхами і сушеними ягодами.
  • Із меду та маку готують заправку, розводячи їх теплою кип’яченою водою.

Заправка наливається прямо у тарілки з кашею так, щоб кутя вийшла досить рідкою, у цьому питанні цей рецепт нагадує полтавський.

  1. Кутя з пшениці. Івано-Франківщина.

У Західній України до приготування куті ставляться серйозно, дотримуючись старовинних ритуалів. Рис, перловка й інші крупи замінити пшеницю у рецепті не можуть.

  • Кутя вариться тільки з пшениці, яка попередньо замочується на кілька годин. При цьому досвідчені господині радять дотримуватися рецептури в усіх дрібницях та брати не магазинну очищену пшеницю, а купувати на місцевих ринках непросіяну пшеницю в лушпинні, яке легко видаляється після замочування. Тоді і кутя буде набагато смачнішою та кориснішою.
  • Вариться пшениця (300 г) на невеликому вогні так, щоб вода у каструлі лише злегка кипіла. Готова каша повинна бути густою.
  • Мак (150 г) теж заливається водою і вариться при постійному помішуванні до повного википання рідини – це один з оригінальних способів, як готувати кутю з маком.
  • Склянку очищених горіхів потрібно порубати ножем, родзинки (150 г) промити і, як каже рецепт, на півгодини замочити.
  • Коли усі інгредієнти готові, вони перемішуються і заправляються медом у кількості 4-5 столових ложок.

Якщо ж усі ці рецепти вам добре знайомі і вже не раз випробувані, PapiGutto готовий запропонувати вам відступити від класичних рецептів та приготувати кутю оригінальну, незвичайну і навіть трохи екзотичну. Усі основні традиції приготування будуть дотримані, однак додаткові інгредієнти суттєво змінять звичний смак та навіть вигляд головного різдвяного частування. Свіжі ідеї, як прикрасити кутю, ви знайдете на фото до рецептів.

Оригінальні рецепти куті

Кутя - 4

Різдвяна кутя з мармеладом

Для приготування куті за цим цікавим рецептом, окрім стандартних інгредієнтів – пшениці, меду і маку, – нам знадобиться 100 г мармеладу, півсклянки родзинок, стільки ж очищених волоських горіхів та узвар – компот із сухофруктів.

Процес приготування теж має свої особливості. Багаторазово промиті родзинки додаються у каструлю з пшеницею під час варіння. Мед потрібно розчинити в узварі і перелити отриману заправку до готової, промитої та охолодженої крупи. У кінці кутя заправляється товченими горіхами і приблизно половиною дрібно нарізаного мармеладу. Мармелад, що залишився, використовується для оздоблення перед подачею страви на стіл, на фото вона виглядає дивовижно.

Рецепт куті з рису з мигдалем і спеціями

За цим рецептом ви зможете приготувати особливу кутю, дуже солодку (на межі нудотності) й ароматну. Дітям вона точно сподобається, тому готуйте велику порцію, вони обов’язково будуть просити добавку.

На півкіло рису потрібно взяти майже таку ж саму кількість родзинок. Підготуйте також 200 г мигдалю і 100 г цукрової пудри. Рис відварюється традиційно, а потім охолоджується, але можна приготувати рис і в мультиварці. Мигдаль необхідно залити окропом, а потім розтерти на однорідну масу з додаванням цукру і невеликої кількості кип’яченої води. Родзинки на п’ять хвилин замочуються гарячою водою, яка потім зливається. Гвоздика та кориця перетворюються на порошок за допомогою кавомолки. Тепер усі інгредієнти потрібно гарненько вимішати, кутю викласти на блюдо і присипати зверху неабиякою кількістю цукрової пудри.

Кутя з курагою і ананасами

Класичні інгредієнти у цьому рецепті будуть доповнені обсмаженими волоськими горіхами, кубиками консервованого ананаса і курагою. Рис промивається кілька разів перед приготуванням та один раз після нього. Намагайтеся не переварити його. Підсмажені на сухій сковороді горіхи подрібнюються за допомогою блендера або перемелюються на кавомолці. Запарену в окропі курагу потрібно просушити перед нарізкою. З ананасів просто зливаємо сироп. Мед потрібно розчинити в узварі і змішати з ним рис, шматочки ананасів і курагу. Порошок із волоських горіхів прикрасить кутю вже тоді, коли ви перекладете її на блюдо. Щоб зробити подачу ще привабливішою, можна прикрасити кутю ягодами або скибочками екзотичних фруктів на свій розсуд.

Корисні поради – як готувати кутю

Кутя - 5

Вибираючи зерно для куті, обов’язково спробуйте його на смак, важливо, щоб воно не мало затхлого чи гіркуватого відтінку. Не потрібно зберігати пшеницю у поліетиленовому пакеті, краще розсипте її на лляну серветку або перекладіть у банку з товстим дном. А промивати зерна в ідеалі варто було б не проточною водою з-під крану, а чистою джерельною. Прислухайтесь і до інших корисних порад від досвідчених господинь:

  • Оскільки кутя вариться досить довго, візьміть для її приготування каструлю з товстим дном, в ідеалі – чавунну, це забезпечить рівномірне прогрівання і не дозволить страві підгоріти. Альтернатива чавунному посуду – мультиварка.
  • Пшеницю, що вже закипіла, розмішують тільки один раз, робити це постійно не потрібно.
  • Перетирати мак дідівським методом – справа виснажлива, можна спробувати замочити його на ніч у чистій холодній воді, а вранці, віджавши через марлю, перетерти його у кухонному комбайні.
  • Підготовлений перетертий мак швидко скисає, тому краще зберігати його у холодильнику.
  • Коли ви з’єднаєте усі інгредієнти куті, трохи підігрійте її, 10 хвилин у духовці в глиняному горщику – оптимальний варіант.
  • Якщо смачна кутя на Різдво вийшла дуже крутою (густою), розведіть її кип’яченою водою або узваром.
  • Родзинки у куті набухають і розмокають, втрачаючи значну частину смакових властивостей. Тому, якщо куті ви приготували багато, додавайте родзинки відповідно до вживання страви.
  • Довго зберігати кутю небажано, мак запустить процес бродіння. Те ж саме зроблять і шматочки свіжих фруктів, якщо ви додали їх до куті. Тому краще покласти ці інгредієнти безпосередньо перед поданням і саме в ту частину приготовленої куті, яку ви збираєтеся поставити на стіл.

PapiGutto завжди готовий допомогти вам у приготуванні будь-якої страви за допомогою докладних майстер-класів, покрокових фото, перевірених порад та корисної інформації. Ми раді вашим відгукам і коментарям, вдячні тим, хто ділиться з нашими гостями своїми унікальними рецептами. Готувати разом – легше та приємніше.

Нехай ваша кутя завжди виходить добре, а довгоочікувані свята приносять щастя в дім, радість і нові надії у ваші серця.

Смачного та веселого Різдва!


Відгуки
Відгуки
Ваша оцінка