Барбарис – декоративний чагарник, приправа і ліки

25 оценок, среднее: 4.52 из 5 25 оценок, среднее: 4.52 из 5 25 оценок, среднее: 4.52 из 5 25 оценок, среднее: 4.52 из 5 25 оценок, среднее: 4.52 из 5 ( 25 stars: 4.52 )
5

Хто ж не чув про барбарис! Завдяки цукеркам «Барбарис», на обгортці яких зображені червоні подовжені ягідки, навіть маленькі діти мають уявлення про його зовнішній вигляд і смак. Але ця рослина заслуговує більш пильної уваги, тому що його корисні властивості не обмежуються кислуватим смаком, що освіжає, а спектр застосування виходить далеко за рамки кондитерської справи.

Ще в давнину в Індії барбарис був відомий як лікарський засіб, що очищає кров, рятував він людей при таких захворюваннях, як цинга і жовтяниця. Сьогодні, вивчивши хімічний склад барбарису і переконавшись, що, крім ударної дози вітаміну С, він містить глюкозу, фруктозу, ефірні олії, органічні кислоти, дубильні речовини й алкалоїд берберин, ми розуміємо, у чому користь барбарису, і високо цінуємо цей чагарник, який захищає грона своїх темно-червоних ягід гострими і чіпкими колючками.

Види барбарису

Барбарис – гарна і невибаглива рослина (її ще називають «північним лимоном»), що нараховує всього близько 500 різних видів. Цей чагарник особливо поширений у Криму і на Кавказі. Він любить тепло і відкриту сонячну місцевість. У дикому вигляді зустріти його в Україні можна на лісових галявинах і на схилах пагорбів із південного боку. У наших широтах прижилися кілька видів барбарису – звичайний їстівний, барбарис Тунберга й Оттавський. Барбарис Оттавський – декоративний чагарник. Він є гібридом двох перших видів, а його сорт “Суперба” навіть отримав премію англійського королівського садівничого товариства.

Барбарис Тунберга

Screenshot_468

Плоди цього барбарису гіркі, тому в приготуванні їжі їх не використовують, але птахи ласують його ягодами з великим задоволенням. У співтоваристві барбарисів Тунберга – визнаний красень. Жоден інший барбарис не зможе похвалитися такою високою декоративністю і такою кількістю сортів. Селекціонери просто обожнюють його і виводять нові види з метою озеленення садових ділянок та міського ландшафту. Навіть у диких кущів численні прямі пагони з глянцевим темно-зеленим листям і довгими китицями світло-жовтих кольорів виглядають дуже привабливо, а восени, коли листя змінює колір на червоно-помаранчевий, рослина взагалі набуває святкового вигляду. У середині минулого століття декоративний барбарис Тунберга, догляд за яким досить простий, налічував всього лише близько п’яти сортів, але раптово почався справжній бум, і кількість сортів почала стрімко рости, число 5 перетворилося на 50 і продовжує збільшуватися щороку. Сьогодні, якщо ви забажаєте купити барбарис Тунберга і посадити у себе на дачі або біля будинку, вибір буде справді широкий:

  • Барбарис Тунберга “Голден Ринг” (golden ring) – зимостійкий сорт із вишуканою тоненькою золотою окантовкою пурпурового листя.
  • Барбарис Тунберга “Грін Карпет” (green carpet) – розлогий сорт із круглою кроною і свіжим зеленим листям. Невибагливий, чудово виглядає у великих масивах, восени стає червоним.
  • Барбарис Тунберга Aurea – дуже популярний серед дизайнерів сорт, який відмінно виглядає на тлі звичайної зелені, завдяки контрасту свого листя лимонно-жовтих, золотистих і навіть помаранчевих відтінків відповідно до сезону.
  • Барбарис Тунберга “Кобольд” (сobold) – гарний карликовий сорт із зеленим листям. Особливо красивий він у бордюрі в окантовці квіткових композицій. Дуже ефектний під час цвітіння.
  • Барбарис Тунберга Erecta – стійкий і морозостійкий сорт із незвичайною формою крони і яскраво-зеленим листям.
  • Барбарис Тунберга Red Chief – сорт із постійно барвистим і блискучим буряково-червоним листям. Чагарник можна легко стригти та формувати за його допомогою композиції.

Серед сортів, які до нас завозять із Європи, теж є дуже цікаві: барбарис Тунберга “Арлекін”, “Адмірейшн”, “Келеріс”, “Сільвер б’юті”, “Хельмонд пілар” і багато інших. За допомогою кущів барбарису можна створити традиційний палісадник, бордюри, кам’янистий сад і навіть садок «під Японію». Чудово підходить барбарис для живоплоту.

Барбарис Звичайний

Screenshot_463

Звичайний барбарис, опис якого не обмежиться характеристикою декоративних властивостей, ділиться на кілька форм – із червоним (“Атропурпурея”) та рябим листям (“Альбоваріегата”, “Альба”, “Аспермія”, “Аеррата”, “Аульката” і “Лютея”). Барбарис Звичайний, купити саджанці якого в Україні можна абсолютно недорого, приживається практично на будь-якому ґрунті. Цвіте він із травня до червня, а з липня до самого жовтня вже триває дозрівання його плодів. Ягоди барбарису довгі, червоні, соковиті, вагою не більше 4 грамів. Аромат кисло-солодких плодів нагадує запах ягід обліпихи. Якщо ж їх зачепить мороз, кислинка у смаку ягоди барбарису поступається місцем солодкавості і смак стає дуже приємним. Ягоди барбарису набувають застосування у багатьох галузях – у кулінарії, кондитерській промисловості, лікеро-горілчаному виробництві та медицині.

Барбарис у кулінарії

Screenshot_464

На Кавказі ягоди барбарису заведено вживати як приправу до м’ясних страв, зокрема вони стануть обов’язковим інгредієнтом у плові. Барбарис – приправа для плову, яка поряд із шафраном та індійським кмином вважається незамінною спецією. Висушені ягоди (темно-червоний або чорний барбарис) доповнюють колірну палітру страви, надають смаку вишукану кислинку і збагачують аромат. На питання: “Коли додавати барбарис в плов?” – є тільки одна правильна відповідь: “Перед закладанням рису, разом із сіллю та іншими спеціями”.

Завдяки великій кількості вітаміну С, ягоди барбарису можуть замінити лимон у вітамінних та інших напоях, що освіжають. Молоде листя рослини, багате на яблучну кислоту, можна вживати у маринадах і додавати в салати. У Середній Азії ягода барбарису, висушена і перетворена на порошок, є приправою до бульйонів на баранині, люля-кебабів і, звичайно, до шашликів.

Барбарис у кулінарії дуже широко використовують для приготування желе, соків, сиропів і шербетів. Вельми хороший він і як інгредієнт у пікантних соусах. Рекомендуємо при нагоді спробувати варення з ягід барбарису, воно надзвичайно смачне.

Калорійність барбарису дуже невисока, вона становить всього 29,6 ккал на 100 г продукту. Харчова цінність: вуглеводи – 7,9 г, білки і жири – 0 г.

Барбарис у медицині. Чим корисний барбарис

Screenshot_470

Народна медицина знайшла застосування для всіх частин барбарису – використовуються не тільки його плоди, а й листя, кора і навіть коріння.

  • При захворюваннях жовчних шляхів і печінки (жовтяниці, гепатиті) з листя роблять настій, що має жовчогінні і протизапальні властивості.
  • При гастритах (знижена кислотність) напій із ягоди барбарису також матиме сприятливу дію. Він допоможе і зміцнити стінки капілярів.
  • При гарячкових станах плоди барбарису допоможуть знизити температуру, втамувати спрагу і поліпшити апетит.
  • Якщо потрібно знизити кров’яний тиск і зменшити серцебиття, знадобляться листя, кора і коріння рослини, що містять алкалоїд берберин.
  • В акушерсько-гінекологічній практиці для жінок у післяпологовому періоді або при кровотечах використовують настій із листя барбарису.
  • При кон’юнктивіті і фурункулах рекомендують використовувати корінь рослини.

Барбарис у медицині використовується досить широко, але застосування препаратів із нього вимагає обережності. Знаючи, у чому користь барбарису, ми повинні врахувати і можливу шкоду від його застосування. Однією із заборон до його вживання служить тканинна недостатність та підвищене згортання крові.

Ягоди годжі і барбарис – це одне і те ж саме чи ні?

Думку про те, що ягоди годжі – це барбарис, можна почути дуже часто, але вона цілком помилкова. А причиною для такої поширеної помилки є всього лише зовнішня схожість, яку мають барбарис і годжі. Плоди цих двох рослин червоні і довгасті. До речі, під виглядом дорогих ягід годжі нечесні продавці цілком можуть спробувати продати вам доступний барбарис, купити який можна за копійки.

Як відрізнити барбарис і ягоди годжі:

  1. Годжі – ягода родом із Тибету і Гімалаїв. Радимо уточнювати у продавців, звідки саме завезений товар і який термін його придатності. Оригінальні ягоди, як правило, будуть у фірмовій упаковці з інформацією китайською мовою, яка іноді дублюється й англійською.
  2. Розкусити ягоду. У плодах барбарису виявиться кісточка, а годжі («тибетський барбарис» або «китайський барбарис») має всередині дрібне насіння.
  3. Ягоди годжі солодші, хоча і в них є кислинка.

Будьте уважними, щоб не допустити обману, барбарис та ягоди годжі використовуються з різними цілями і відрізняються як складом, так і спектром впливу, хоча і ті, й інші рекомендовані для схуднення.

Барбарис для схуднення – як використовувати

Як ми вже згадували, ягоди барбарису мають жовчогінну дію і позитивно впливають на перистальтику, але барбарис для схуднення має особливу цінність ще й через свою низьку калорійність та повну відсутність у ньому білків і жирів. Крім цього, ягода барбарис для схуднення – це гідний запас вітамінів та інших корисних речовин. Замість того щоб пити синтетичні препарати під час дієти, повноцінно забезпечити організм усім необхідним можна за допомогою цих ягід. Виправдана дієта з барбарисом також його властивостями, що очищають кров і кишечник.

Screenshot_467

Але барбарис для схуднення, відгуки про який іноді носять дещо перебільшений характер, аж ніяк не має стрімкої й агресивної дії. Це всього лише м’яке доповнення до основної дієти та терапії, спрямованої на очищення організму. Ефект може проявитися тільки за умови тривалого і регулярного (але не більше трьох тижнів) застосування настоянки з барбарису.

Для приготування настоянки 20 г молодого листя заливається 120 г спирту і 2 тижні настоюється, поки рідина не набуде кислого смаку та темно-жовтого кольору. Після прийому їжі потрібно споживати 30 крапель настоянки.

Майте на увазі, барбарис – рослина не небезпечна та його застосування для схуднення рекомендується здійснювати під контролем вашого лікаря.

Барбарис сушений

Сушений барбарис, купити який можна як на базарах і в магазинах, так і через Інтернет, використовується для приготування відварів та настоянок, що мають кровоспинну та жарознижувальну дію, покращують апетит, виводять з організму токсини і солі важких металів, піднімають імунітет.

Screenshot_466

Сушені ягоди містять такі кислоти:

  • аскорбінову;
  • яблучну;
  • винну;
  • лимонну.

Корисний барбарисовий напій готується із 50 г сушених ягід, 60 г цукру і 1 г ванільного порошку. Ягоди ретельно промиваються, заливаються літром окропу і проварюються 10 хвилин. Потім напій протягом двох годин настоюють та проціджують. Цукор і ваніль додаються вже у готовий настій. Ось так просто можна приготувати смачні ліки, які до того ж чудово втамовують спрагу.

Хоча купити сушений барбарис можна недорого, багато хто воліє заготовлювати його самостійно. Як сушити барбарис у домашніх умовах? Це можна зробити у духовці, розклавши ягоди на деку в один шар. На першому етапі сушіння потрібно поставити температуру 45-50 градусів, а на другому підняти її до 60. Сигналом про закінчення процесу буде момент, коли стислі у кулаці ягоди вже не будуть злипатися. Зберігати висушений барбарис можна у скляній тарі або пластикових пляшках протягом двох-трьох років.

ПапіГутто бажає вам міцного здоров’я, успіхів у кулінарних досягненнях і, як завжди, сподівається побачити ваші відгуки та коментарі.


Відгуки
Відгуки
Ваша оцінка