Бадьян. Корисні властивості екзотичної спеції

24 оценок, среднее: 4.46 из 5 24 оценок, среднее: 4.46 из 5 24 оценок, среднее: 4.46 из 5 24 оценок, среднее: 4.46 из 5 24 оценок, среднее: 4.46 из 5 ( 24 stars: 4.46 )
5

Бадьян – може і не перша за популярністю пряність у нашій країні, але все одно дуже поширена, завдяки своїм винятковим якостям. Назв у неї багато. Можливо, вона відома вам під іншими своїми іменами – ілліціум справжній, китайський аніс, зірчастий аніс, а також корабельний, сибірський або індійський аніс.

В Європу бодян був завезений на початку XVI століття разом із корицею з Китаю, і ціна його на той час була надзвичайно високою – не кожен міг дозволити собі купити цю спецію. Утім, довго завойовувати серця європейців бадьяну не довелося, вони відразу зрозуміли, наскільки ця незвичайна пряність здатна покращувати смак солодких страв і особливо випічки, не кажучи вже про цілющі властивості рослини. Схожість бодяну з анісом настільки велика, що у багатьох кулінарних рецептах ці дві прянощі вказують як взаємозамінні, але медична рецептура навпаки забороняє використовувати одну рослину замість іншої. Незважаючи на схожість в ароматі і смаку, між бадьяном та анісом існують принципові відмінності. Наша стаття допоможе вам зрозуміти їх, ознайомить із деякими цікавими фактами про бодян, розповість про його цілющі властивості і способи застосування.

Бодян і аніс – не родичі

Бодян виростає у жаркому кліматі Південно-Східної Азії, а також у Північній Америці. Це багаторічна рослина. Доросле дерево може досягти десяти метрів заввишки. Пишна темно-зелена крона його у пору цвітіння покривається ніжними білими суцвіттями. Плоди виглядають як зірочки із яскравим округлим коричневим насінням усередині. Розкидаючи насіння навколо, бадьян утворює справжні зарості, пролізти крізь які досить важко. Ще недозріле насіння рослини з сильним ароматом і солодкуватим присмаком збирають і висушують на сонці, після чого воно набуває характерного червонувато-коричневого відтінку. Найчастіше використовують саме плоди бадьяну, що мають сильний аромат і солодкуватий інтенсивний смак.

Screenshot_377

Бодян відрізняється високим вмістом вуглеводів і білків. Його калорійність – 337 ккал. Надмірне вживання в їжі цих прянощів цілком може стати причиною появи зайвої ваги.

Аніс – однорічна трав’яниста рослина, чий поріг зростання не перевищує 50 сантиметрів. Стебло у нього пряме, а верхівка схожа на парасольку. Рослина ця невибаглива, кліматичні негаразди її не лякають, тому рости вона може практично де завгодно. Після того як відцвітуть її дрібні білі суцвіття, з’являється насіння – маленькі витягнуті темно-зелені плоди. Найбільше за формою вони нагадують насіння кмину. Детальніше про властивості, склад та калорійність анісу ви можете дізнатися з відповідної статті на нашому сайті.

Застосування бодяну у медицині

У минулому і сьогодні бадьян демонструє широкий спектр своїх корисних властивостей, що дозволило використовувати його для приготування різних ліків і препаратів.

Screenshot_375

Найпотужнішу дію має корінь рослини, купити який можна в аптеках та інтернет-магазинах. Зміцнення імунітету, очищення організму від токсинів, нормалізація роботи травного тракту, лактогінний ефект – це лише частина його властивостей. В екстракті рослини міститься багато флавоноїдів, ефірних олій і речовин з антибактеріальними характеристиками, тому витяжки та препарати з бадьяну широко застосовуються для лікування таких захворювань:

  • запалення сечового міхура і нирок, спровоковані бактеріальними інфекціями, нефрити і цистити;
  • ангіни, тонзиліти та подібні катаральні явища;
  • невралгії лицьового нерва:
  • туберкульоз;
  • екзема;
  • гарячкові стани;
  • проблеми зі шлунком, викликані атонією, нудота;
  • бронхіт, кашель різної етіології (крім алергічного).

У малих дозах бодян активно стимулює травлення і здатний позбавляти від кишкових спазмів, але перевищення дозування призведе до порушень у роботі центральної нервової системи. Настоянка бадьяну ефективна і при жіночих хворобах, і в боротьбі з внутрішніми паразитами. Щоб їх позбутися, заварюють сухий корінь в окропі і випивають настій натщесерце. Бодян не тільки ефективно лікує кашель, але повертає до норми захриплий і зниклий голос. При застудах бодян використовують як чай для приготування інгаляцій або ж у вигляді суміші для полоскання горла і промивання носових пазух. Він ефективно розріджує мокротиння у бронхах та стимулює відхаркування. Треба відзначити, що саме на основі бадьяну більше ста років тому у Києві були зроблені перші льодяники від кашлю! Ціна лікарської рослини сьогодні цілком доступна, так що купити її може кожен, хто немає протипоказань до вживання бадьяну.

Популярний рецепт відхаркувального засобу з меленим бодяном

Якщо у вас немає під рукою меленого бадьяну, а є тільки цілі його зірочки, це дещо ускладнить задачу з приготування настою, адже для домашньої кавомолки завдання перемолоти тверду спецію на порох може виявитися занадто складним. Але навіть трохи подрібнені зірочки бадьяну теж стануть відмінними ліками від грипу і допоможуть впоратися з нав’язливим кашлем.

Спосіб приготування:

  • Одну чайну ложку подрібненого насіння бодяну залийте склянкою окропу.
  • Настоюватися насіння повинне не менше години.
  • Для посилення лікувального ефекту настойки витримайте її ще півгодини на водяній бані.
  • Процідіть настій крізь густе сито або кілька шарів марлі.
  • Розведіть отриманий настій склянкою чистої води.

Приймати готовий настій слід перед прийомом їжі тричі на день по 100 мл. Не зашкодить, якщо до насіння бадьяну на першому етапі приготування настою ви додасте по чайній ложці висушених квіток ромашки або причепи.

Бодян має і ряд серйозних протипоказань! У жодному випадку не слід вживати ефірну олію рослини, її корінь або насіння під час вагітності. Протипоказаний він також людям, схильним до алергічних реакцій. Ця пряність досить часто провокує серйозну алергію, що виявляється у вигляді почервоніння ділянок шкіри, висипу і навіть набряків. Навіть більше того, олія цієї рослини, нанесена на шкіру, може стати навіть причиною опіків. Вкрай обережно варто поставитися до тих чаїв і настоянок для схуднення, серед інгредієнтів яких ви помітите бодян у парі з кропом або брусничним листом. Така комбінація, як показує досвід, цілком може стати причиною зневоднення організму. Із урахуванням цього нюансу не використовуйте бадьян і при безсольових дієтах. Протипоказаний бодян і тим людям, які схильні до високої нервової збудливості або страждають від нападів епілепсії.

Спектр застосування анісу, з яким ми порівнюємо бодян, теж дуже широкий, але дія його більш м’яка і слабка. Ліки з анісу застосовують навіть для лікування захворювань у дітей – при кашлі, спазмах, кольках, метеоризмі і подібних розладах. Подібність дії препаратів із цих двох рослин обумовлена наявністю у їхньому складі анетолу, який становить значну частину ефірних олій і несе відповідальність за схожість у смаку, ароматі та лікувальних властивостях.

Застосування бадьяну у кулінарії

У китайській кухні бодян надзвичайно популярний. Він входить до числа п’яти основних спецій, здатних, на думку китайців, забезпечити людині довголіття, це саме той випадок, коли цінність рослини вища, ніж її ціна. Смак і аромат бадьяну вважаються більш тонкими, ніж в анісу. У ньому присутня безліч ледь вловимих нюансів, які так цінують знавці спецій, солодкість і гострота. Ці прянощі чудово підходять як приправи до супів і бульйонів, але значно ширше їх застосовують для випічки, варення та маринадів, киселів і компотів, інших фруктових страв. Бодян не тільки покращує смакові характеристики варення, але допомагає йому довго зберігати початковий аромат і яскравий гарний колір. За своїм призначенням бодян радше тяжіє до кориці або ванілі, тому перед початком випічки його закладають у тісто. При нагріванні мелений бодян щедро віддає кулінарним виробам свій аромат, який зберігається у готових спечених продуктах. Його нерідко додають у такі страви з ваніллю, як сирні паски, великодні кекси, запіканки, пончики та пироги.

Screenshot_376

Бадьян чудово поєднується із іншими спеціями – перцем, ваніллю і корицею. «Дружить» він також із часником і цибулею, що дозволяє використовувати його у приготуванні печені з домашньої птиці, свинини або баранини.

До речі, аніс, яким багато кулінарів рекомендують замінювати бодян, має приторний відтінок у смаку, тому все ж така заміна не є цілком виправданою. Але вирішувати, звичайно, вам, спираючись на власний досвід. Купити бодян і аніс можна практично у кожному великому магазині у відділі зі спеціями. Ціна цілих зірочок при цьому буде вище вартості ламаної або меленої пряності. Дозвольте тільки зауважити, що для приготування рибних страв бодян буде поганим товаришем – із рибними бульйонами і соусами він несумісний і здатний цілком їх зіпсувати.


Відгуки
Відгуки
Ваша оцінка