Пошук
Ідеї для сніданку, обіду, вечері?

Усе про шкоду і користь кави

  • Усе про шкоду і користь кави

За століття свого існування кава перетворилася для багатьох народів у культовий напій. Не дивно, що до нього завжди прикута увага не лише споживачів, але і вчених, і медиків. Професори і академіки ламають списи у дебатах щодо якостей цього спірного продукту. Шкода і користь його визначаються найчастіше тільки дозуванням. Навколо кави накопичилося безліч міфів і легенд, деякі з них підтверджуються науковими дослідженнями, деякі спростовуються у категоричній формі. Науково доведена неоціненна користь кави у лікуванні деяких захворювань та їхній профілактиці. Кава здатна знизити загрозу виникнення хвороби Паркінсона й Альцгеймера, астми й інфаркту, мігрені і гіпертензії. Сприятливим визнаний і її вплив на репродуктивну функцію у чоловіків. Користь напою незаперечна, так само як і його шкода. Чи не щороку кава підносить нам нові сюрпризи і відкриття, як приємні, так і не дуже.

Асортимент, що постійно розширюється, не спрощує завдання дати каві однозначну характеристику, та це й неможливо. Кожній людині у кінцевому підсумку доводиться самостійно зважувати плюси і мінуси чорного напою та приймати рішення – пити чи не пити каву. ПапіГутто цього разу підготував для вас статтю, в якій зібрані факти і думки фахівців щодо негативного впливу кави на людський організм у цілому й окремо на кожну з його систем.

Шкідливий вплив кави на організм

a00ee0aaacec4ee8acbde2783a036648

Шкода кави для нервової системи

Головна «діюча речовина» у каві – це кофеїн. Саме він здатний активно впливати на діяльність центральної нервової системи. Вам може здаватися, що цей вплив носить виключно позитивний характер, адже чашка кави досить швидко змушує вас відчути бадьорість і активність, що особливо важливо вранці, коли ми такі сонні. Хіба це не користь? Але головна небезпека полягає у тому, що ви можете не знати (або забути) про норми вживання кави, а непомірність призводить до найнебажаніших наслідків. Постійне і значне перевищення рекомендованої щоденної дози кави (вживання понад 5-6 чашок) роками може викликати кофеїнову залежність, що характеризується такими симптомами:

  • підвищена тривожність;
  • дратівливість;
  • неврози;
  • депресія;
  • млявість і апатія;
  • відхилення у поведінці та інші ознаки розладу нервової системи.

Різка відмова від кави призводить до помітного занепаду сил, викликає слабкість, сонливість, пригніченість і головний біль.

Шкода кави для шлунка

Не тільки наявність кофеїну у напої становить потенційну загрозу для здоров’я. У каві є і хлорогенові кислоти, що несуть відповідальність за кислотність напою. Вони подразнюють слизову шлунка. Ось чому не варто пити каву натщесерце рано-вранці, хоча багато хто з нас вважає за краще саме такий метод. Але було б куди правильніше і безпечніше випивати чашку кави хоча б через годину після їжі.

Але не можна не сказати тут і декілька слів на захист кави. Останні дослідження у цій галузі дещо реабілітували «обвинуваченого», встановивши, що розумне вживання кави не тільки не буде причиною злоякісних утворень у шлунку або кишківнику, але навіть навпаки – у довгостроковій перспективі знижує ризик їхнього виникнення, завдяки унікальним антиканцерогенним та антимутагенним властивостями. Тобто знову виявлена ​​користь кави.

Шкода кави для серця і судин

Більшість людей вважає, що найбільше від вживання чорної кави страждає серце кавоманів. Але власникам міцного здоров’я нема чого хвилюватися за роботу своєї серцево-судинної системи, коли вони випивають чашечку гарячого напою. Кава небезпечна для тих, хто вже має проблеми із серцем. Усе у людському організмі взаємопов’язане. Кофеїн активізує роботу не тільки ЦНС, а й змушує серце битися швидше, розганяє кров у венах і підвищує частоту пульсу. І хоча підвищення артеріального тиску після прийому чашки кави носить незначний і короткочасний характер, для гіпертоніків і тих, хто страждає від ішемії, а також інших таких захворювань, кава категорично протипоказана.

Шкода кави для сечостатевої системи

Запам’ятайте, будь ласка, одну дуже важливу річ – кава не замінює і не компенсує воду! Чим частіше ви п’єте каву, тим більше будете потребувати повернути втрачену рідину через значний сечогінний ефект від чорного ароматного напою. Зневоднення – ось у чому небезпека непомірного вживання кави. Тому для тих, хто скаржиться на проблеми із нирками і сечовивідними шляхами, кавові напої далеко не кращий вибір. Якщо ж ви не в змозі відмовитися від улюбленого напою, компенсуйте його ефект іншою корисною звичкою – випивайте разом із ним склянку води. До речі, ця традиція широко поширена в Європі і є частиною кавової культури. Непогано було б і нам запозичити її, щоб мінімізувати шкоду кави для організму.

Шкода кави для зовнішності

Як ви знаєте, кава знайшла активне застосування у косметології як база для виробництва масок і всіляких скрабів. Але не все, що добре при зовнішньому застосуванні, принесе таку ж користь при внутрішньому. А шкода і користь часто йдуть пліч-о-пліч. Багато фахівців солідарні у думці, що непомірне вживання кави веде до передчасного старіння. А як же його антиоксиданти – запитаєте ви. Хіба не повинна зелена кава, наприклад, мати протилежний ефект? На жаль, провідна роль у збереженні свіжості нашої шкіри належить підживленню і зволоженню, а кава зневоднює наш організм. Розширення судин, завдяки регулярному вживанню кави, теоретично може призвести і до іншого косметичного дефекту – почервоніння і плям від капілярів на обличчі. Чи варто зайвий раз нагадувати про те, як негативно кава впливає на зубну емаль? Напевно, це вам і так прекрасно відомо.

Шкода кави при вагітності

Пити каву без обмежень (4 і більше порцій на день) під час вагітності просто злочинно, оскільки науково доведено – ризик переривання вагітності така поведінка підвищує на тридцять відсотків. Одні лікарі вважають, що вплив кофеїну найнебезпечніший у першому триместрі, інші – що у третьому, коли кофеїн вже може впливати на нервову систему плода, треті кажуть, що категорично не можна пити каву саме після 20-го тижня. Але якщо знизити дозу кави до мінімуму (1 чашка на день), так само стрімко зникають і супутні загрози. Що це означає? Зловживати кавою, коли ви вагітні, в жодному випадку не потрібно, але і зовсім відмовлятися від улюбленого напою вам не доведеться, якщо, звичайно, до цього немає певних медичних показань. І ще одна порада – відокремте за часом прийоми препаратів із вмістом кальцію від вживання кави хоча б на декілька годин, адже кава перешкоджає засвоєнню цього найважливішого для вагітних елемента.

Яка кава найшкідливіша

Не розраховуйте отримати однозначну відповідь на це питання. Навряд чи можна також взяти на себе сміливість скласти «рейтинг шкідливості», оскільки кожен вид кави шкідливий по-своєму, і в будь-якому випадку потрібно враховувати, для кого саме він небезпечний і в якій кількості. Але ми розглянемо негативні особливості кожного виду (мелена, розчинна, зелена, кава без кофеїну або кава з молоком) і зробимо висновки – чи на всіх поширюється негативний вплив кави.

1519e64666614a4485e755e61550ba57

Розчинна кава

Справжні знавці і шанувальники чорної кави просто ігнорують її існування, але на ринку України цей продукт непогано прижився, завдяки ціновій доступності та простоті приготування. Технологічні процеси, за допомогою яких відбувається обробка зерен, їхня сублімація або гранулювання, незмінно додають у напій речовини, що подразнюють слизову шлунка і є шкідливими для клітин печінки. Думка, що у розчинній каві мало кофеїну, – міф. Зовсім навпаки, його може виявитися значно більше, як і кислотовмісних, а також сумнівних баластних речовин.

Зелена кава

Така популярна сьогодні (і така розрекламована) зелена кава для схуднення ніяк не може вважатися нешкідливим продуктом. І не тільки через її властивості, але і хоча б тому, що зерна, які не пройшли термічну обробку, напевно були свого часу піддані фумігації. Які сліди хімікатів виявляться у вашій чашці і які алергічні реакції вони можуть викликати, важко передбачити. А зелена кава з імбиром, що вважається просто панацеєю для охочих схуднути, має ряд додаткових протипоказань до вживання, пов’язаних переважно з органами шлунково-кишкового тракту.

Кава без кофеїну

Не сприймайте це формулювання буквально. У будь-якому безкофеїновому продукті кофеїн все одно є, хоча і в малих дозах. А крім кофеїну, такий напій буде насичений ще значною кількістю хімічних складових через складний і трудомісткий процес видалення кофеїну.

Натуральна кава

Виходить, що з усіх видів кави саме натуральна – найменш шкідлива! Нехай готується вона не так легко, як розчинна, зате за якісними показниками вона точно буде при виграші і користь від її вживання теж буде виразнішою. Якщо ви не можете жити без кави, вам доведеться самостійно підбирати оптимальний баланс між двома полюсами – її користю і шкодою. І пам’ятайте, що краще рішення у цьому питанні – помірність. На думку фахівців, найбільш «правильна» денна доза кави – одна або дві чашки.

Кава з молоком

Молоко здатне компенсувати деякі негативні ефекти кави. Воно нейтралізує кислоти напою і є джерелом кальцію, який кава вимиває. Але кавові напої з молоком перетворюються також і на джерело калорій, а крім того, суміш тоніну і казеїну (молочний білок) не дуже-то і корисна для травлення та метаболічних процесів. Тому усі обмеження щодо вживання повністю стосуються і молочної кави – лате, капучино, макіато і так далі.

Бережіть своє здоров’я. І приємного вам кавування!

Написати відгук
Ваша оцінка