Пошук

Ристрето – найбільш італійська кава

  • Ристрето – найбільш італійська кава

Ристрето має безліч визначень та імен, кожне з яких по-своєму виправдано. Ви не помилитеся, якщо скажете, що ристрето – це подвійний еспресо (за умови, що будете говорити про його міцність, а не про збільшений вдвічі об’єм), або напівеспресо (якщо говорити цього разу про об’єм, а не про міцність), або короткий еспресо (маючи на увазі тривалість екстракції). Є у нього й інші назви – сorto (корто) і literally (лайтіреллі), shrunk (шранк) і short (шот). З усіх відомих видів кавових напоїв він може вважатися найбільш італійським. Точний переклад слова «ристрето» означає «густий, наваристий і міцний».

Як п’ють ристрето в Італії

Одна порція густого і в’язкого ристрето розрахована всього лише на пару ковтків, тому випивають її зазвичай безпосередньо біля барної стійки, щоб миттєво отримати необхідний потужний енергетичний заряд. А ось додавати у чашку цукор італійці вважають поганим тоном, вони глибоко впевнені, що цукор «вбиває» смак справжньої кави ристрето.

Screenshot_227

Культура споживання кави, якій в Італії приділяють досить багато уваги, диктує свої правила – ристрето слід подавати або у чашці для еспресо, або у крихітній спеціальній чашці без ручки. При цьому перед клієнтом ставлять одночасно каву та склянку чистої холодної води. Знавці кави неодмінно спочатку зроблять кілька ковтків води, щоб підготувати й активізувати смакові рецептори (і в той же час запобігти зневодненню організму), і тільки потім вип’ють міцну каву. Є у цього способу один прикрий недолік, на який італійці вважають за краще закривати очі, – негативний вплив чергування холодної та гарячої рідини на зубну емаль. Утім, судячи з білосніжних, сяючих у 32 зуба італійських посмішок, кава з водою не так вже й шкодить їхньому здоров’ю.

Приготування ристрето

Screenshot_229

Ристрето, а також еспресо і американо готують однаково – у кавоварках і тільки в них. Але для ристрето потрібно менше води – всього 15-20 мл, 7 г кави і 15-20 секунд протоки. Готова кава буде мати густу консистенцію, щільну пінку і прекрасний аромат. Для її приготування завжди беруть тільки свіжозмелені зерна. Їхній вибір має свої нюанси. Арабіку слід брати середнього помелу, робусту – більш тонкого. Щодо купажів, то вибрати найкращий варіант можна тільки емпіричним шляхом. Добре зварений ристрето буде текти у кружку безперервною тонкою цівкою, а не падати краплями. Оскільки цей вид кави повинен готуватися у кавомашині, за умови її відсутності приготувати справжнє італійське ристрето у домашніх умовах ви, на жаль, не зможете.

Міцна кава без кофеїну – чи це можливо?

Існує поширена думка, що через свою міцність ристрето найшкідливіший для здоров’я, оскільки має великий вміст кофеїну, порівняно з тим самим еспресо. Ця думка помилкова. Насправді перші п’ятнадцять секунд протоки рясно насичують напій ефірними кавовими оліями, які й формують його яскравий, щільний смак та аромат, а ось сам кофеїн активно починає виділятися вже пізніше, ще за декілька секунд у справу вступлять вже дубильні речовини. Так що за фактом у чашці ристрето кофеїну буде набагато менше, ніж у традиційній порції еспресо.

Screenshot_228

Справжні поціновувачі кави безмірно вдячні італійцям за цей шедевр кавової класики – найширша палітра смаку й аромату кавових зерен розкривається у чашці, яка не принесе вам чергової дози кофеїну. Тому нехай вас не дивує більше – як це можна випивати за день 4-5 чашок ристрето без шкоди для здоров’я. Саме так, можна! І саме так, ристрето! Цілий ряд проведених досліджень виявив той факт, що за умови дотримання всіх правил приготування еспресо у кавоварці, кофеїн починає вимиватися з зерен після 17-ї секунди, а наш ристрето до цього часу вже готовий і димить у філіжанці. Смачний і корисний, він може бути ідеальною основою для будь-якого кавового коктейлю!

Чим відрізняється ристрето від еспресо

Будь-який професійний бариста з легкістю відповість на це питання. Але якщо ми й самі прагнемо поповнити ряди знавців і шанувальників кави, давайте підведемо підсумки і з’ясуємо для себе усі принципові відмінності між двома цими спорідненими напоями.

Screenshot_230

  1. Час екстракції. Для ристрето він становить мінімум 15 і максимум 20 секунд, а для еспресо – мінімум 25 і максимум 28.
  2. Вміст кофеїну. У ристрето, який приготовлений із повним дотриманням технології, його істотно менше, ніж у еспресо.
  3. Зовнішній вигляд. Пінка (крема) у чашці з ристрето буде вищою і щільнішою. Це буде особливо чітко помітно, якщо налити каву у прозору посудину.
  4. Смак. У ристрето набагато яскравіший, концентрованіший і насиченіший смак, ніж у звичайного еспресо. Гіркоти у ньому менше, зате є деяка в’язкість.
  5. Додавання цукру. У ристрето не рекомендується додавати цукор, а перед його вживанням слід освіжити смакові рецептори ковтком холодної питної води.

Для тих, хто любить, щоб кава була міцна, гаряча і смачна, саме ристрето – найкращий варіант. Недарма більшість італійців віддають йому перевагу перед усіма іншими видами, а вже кому, як не їм, розумітися на цьому питанні! Насолоджуйтеся і ви пекучою та густою, ароматною та міцною кавою у сонний ранковий час, щоб оцінити, скільки бадьорості та енергії здатна подарувати вам всього лише одна маленька чашка чорного напою. І не забудьте розповісти нам про свої враження. ПапіГутто завжди чекає на ваші коментарі та зауваження.

Написати відгук
Ваша оцінка