Пошук

Усе, що вам потрібно знати про розчинну каву

 • Усе, що вам потрібно знати про розчинну каву

Розчинна кава має цілу армію шанувальників і не меншу кількість критиків. Навколо неї ніколи не вщухають суперечки. «Чи є вона шкідливішою для здоров’я, ніж натуральна кава? Яка розчинна кава найкраща? Із чого і як виготовляють розчинну каву? Якщо виробник вказує на упаковці «100%-на натуральна розчинна кава» – це може бути правдою? Якщо натуральна кава не розчиняється у воді, значить сировиною для розчинної служить щось інше?» – у споживачів маса питань. Відповіді на деякі з них вам доведеться шукати самостійно, відповідно до стану власного здоров’я і з урахуванням всюдисущої нав’язливої реклами. А ПапіГутто буде радий допомогти вам, зібравши у статті цікаві факти і достовірну інформацію про розчинну каву.

Види розчинної кави

Розчинний напій виготовляють із кавового зерна, зібраного, підсушеного, подрібненого й обробленого специфічними методами.

Screenshot_194

Особливості та відмінності у технологічних процесах обумовлені видами розчинної кави:

 1. У вигляді порошку – найдешевший розчинний продукт.
 2. Гранульована кава. Цей вид вважається більш гідним за якістю, якщо порівнювати його з порошковим.
 3. Сублімована кава – найкращий із доступних за ціною варіантів. Специфіка його виробництва забезпечує максимальну ефективність збереження аромату і смаку натуральних кавових зерен. Таку розчинну каву купити можна буде за вищою ціною, зате і якість її значно вища, ніж у попередніх варіантів.

Слід відзначити, що відмінності у технології виробництва і різниця у вартості між трьома перерахованими видами продукту практично не позначається на характеристиках користі та шкоди розчинної кави, про які ми докладніше поговоримо далі.

Із чого готують розчинну каву

Окремі виробники не приховують той факт, що частиною сировини для розчинних напоїв може бути некондиційне кавове зерно – бите або надколоте, яке не має товарного вигляду і яке споживач не захоче купити цілим. При цьому вони стверджують, що на смак і якість розчинної кави це абсолютно не впливає.

Screenshot_199

Відомо також, що велика частка розчинної кави робиться з робусти, а цінна арабіка вкрай рідко стає матеріалом для неї. Але не подумайте, ніби доступна ціна робусти – це єдиний привід для її використання. Справжня причина криється глибше – у більш високому вмісті кофеїну. Якщо в арабіці кофеїну всього 0,6%, то у робусті в середньому 2,2%. Кавові зерна під час переробки за допомогою високих і низьких температур втрачають деяку частину кофеїну й екстракту, тому, якщо робити розчинну каву з чистої арабіки, на виході їх практично не залишиться. Для збільшення вмісту в каві глюкози, наприклад, крім зерен у виробництво йде і м’якоть кавових ягід, яка містить досить багато цукру, що впливає на калорійність продукції.

Як виробляють розчинну каву

Сьогодні на практиці використовуються тільки дві технології: «спрей драй» і «фриз драй». Якщо дуже коротко викладати їхню суть, то «спрей драй» – це процес випарювання із кавових зерен вологи і розпилення екстракту для отримання порошку, а «фриз драй» – ті ж етапи з подальшим заморожуванням екстракту і повільною подачею його на барабан (температура -60 °С). У другому випадку із частинок кави, що налипають на барабан, виморожується вся волога, і готова суміш утворює гранули.

Screenshot_196

Що цікаво, навіть найкраща розчинна кава на виробничих стрічках практично не має запаху, тому що під час основних етапів виготовлення у неї ще не додаються ані ароматизатори, ані інші складові. Усі добавки у каву потрапляють вже під час фасування. Сучасні технології дозволяють також змінювати смак готового напою і його ароматичні властивості не за рахунок додавання ефірних олій, а більш екологічним способом – вплавляючи в гранули розчинного продукту мікрочастинки меленої смаженої кави.

Розчинна кава. Користь і шкода

Коли ми говоримо про перевагу розчинної кави над натуральною, нам доступний тільки один аргумент – виняткова простота і швидкість її приготування. Сучасні люди дуже часто страждають від гострої і постійної нестачі часу, обумовленої ритмом життя, тому всипати у чашку ложку кави і залити її окропом – для багатьох найактуальніший і найбільш прийнятний спосіб її приготування. Щодо конкретної шкоди або очевидної користі розчинного напою, ми маємо більш ніж достатньо інформації, так що ви зможете самостійно зробити висновки – чи доцільно купити розчинну каву або все-таки треба витрачати час і варити натуральну.

Screenshot_197

Про шкоду розчинної кави

Багато людей непохитно впевнені, що розчинна кава шкідлива, і ця думка має під собою підстави. Частина негативних факторів впливу у неї спільна з натуральною кавою, частина – виключно особиста:

 • Кофеїн вимиває кальцій з організму, а у розчинній каві відсоток кофеїну може виявитися дуже вагомим.
 • Технологічний процес виготовлення розчинної кави неминуче призводить до втрати частини корисних властивостей і характеристик, які мають натуральні кавові зерна.
 • Для збагачення продукту ароматом можуть використовуватися добавки, потенційно небезпечні для здоров’я. Недобросовісні виробники можуть знижувати собівартість продукту за рахунок дешевої неякісної сировини або баластних речовин.
 • Будь-яка кава подразнює слизову оболонку шлунка і може виступити фактором, що провокує виникнення гастритів або виразок.
 • Зловживання чорною кавою (понад 4-5 чашок щодня) нерідко викликає фізичну залежність від цього напою. А кавоманія – прямий шлях до серцево-судинних захворювань.
 • Розчинна кава підступна – її негативний вплив найчастіше має накопичувальний ефект, здатний проявитися в результаті тривалого і регулярного вживання.

Про користь розчинної кави

Тут довго міркувати та багато говорити, на жаль, не доведеться:

 • Розчинна кава, як і натуральна, корисна для гіпотоніків. Багато дієтологів рекомендують свої пацієнтам каву як порятунок від зниженого тиску.
 • Кофеїн насправді незамінний для тих, хто страждає від неуважності, ослаблення пам’яті або потребує підбадьорювання, відчуваючи втому. Стимулюючий вплив кофеїну на ЦНС давно відомий і широко використовується.
 • Розчинна зелена кава у помірних дозах іноді рекомендується як додаток для підвищення ефективності дієт для схуднення. Але вибирайте для цих цілей найкращу, якісну і не дешеву розчинну зелену каву (хоча треба визнати, що ці поняття не на 100% тотожні), калорійність якої наближається до нуля.
 • Ну і звичайно, не можна не нагадати, що купити хорошу розчинну каву – це значить не тільки придбати природний антидепресант, але ще й забезпечити собі найшвидший, простий і комфортний спосіб насолодитися смачним чорним напоєм. Один той факт, що її не потрібно варити, вже зараховує розчинну каву до розряду найпопулярніших у світі напоїв.

Якісні показники розчинної кави

Screenshot_198

На якість розчинної кави (за аналогією з натуральною зерновою або меленою) істотно впливають умови її зберігання. Герметична упаковка і відсутність поруч продуктів із гострими ароматами (особливо спецій) – ось запорука збереження справжнього смаку й аромату вашого улюбленого напою. Вибирайте її правильно, орієнтуючись на солідних виробників і такі показники:

 • Однією з головних якісних характеристик як порошкового, так і гранульованого продукту служить його добра розчинність. При цьому йдеться про швидке і якісне розчинення (без осаду і грудочок на поверхні) не тільки в окропі, але і в холодній воді.
 • У сухому вигляді кава, яку ви купили, повинна мати частки однакового розміру. Колір порошку або гранул зобов’язаний бути однорідним без будь-яких сторонніх вкраплень.
 • Відсоток кофеїну у хімічному складі розчинної кави може бути різним у продукції різних виробників. Як правило, краща і дорожча кави матиме і вищий вміст кофеїну.
 • У якісній і дорогій каві з натуральної сировини не буде шкідливих складових і баластних добавок, що здешевлюють її.

Ті, хто вважає, ніби розчинна кава – продукт, який не має нічого спільного з натуральним і є чистою хімією, помиляються. Настільки ж помилковою є і ще одна думка про відсутність кофеїну у розчинному напої. Розчинна кава – це екстракт із натуральних обсмажених зерен, так що вона має право похвалитися навіть більшим відсотком кофеїну, ніж натуральна зернова. Хоча ви можете знайти у продажу і купити декофеїнізовану каву, яка за смаковими відчуттями практично не буде відрізнятися від звичайної.

Написати відгук
Ваша оцінка