Пошук
Ідеї для сніданку, обіду, вечері?

Кава лювак – найдорожча екзотична кава для гурманів

  • Кава лювак – найдорожча екзотична кава для гурманів

У кавовому світі існує чимало рідкісних, цінних і дорогих сортів кави. Багато з них через високу ціну практично недоступні для середнього споживача, але справжні знавці і шанувальники кави готові витрачати шалені гроші, аби купити екзотичні зерна і насолоджуватися філіжанкою вишуканого та оригінального напою.

Серед кавових знаменитостей із величезним відривом лідирує кава лювак (лувак) – найдорожча кава у світі. Лювак – це взагалі-то маленька хижа тваринка, що мешкає в Індонезії (нагадує за зовнішнім виглядом чи то куницю, чи то тхора чи мангусту), який обожнює ласувати дозрілими кавовими ягодами. Але острова Ява, Суматра і Сулавесі зобов’язані маленькому спритному звірку стрімким зростанням своєї економіки.

Як це відбулося? Історія дійсно дуже цікава, і ПапіГутто із задоволенням поділиться з вами інформацією.

Секрети популярності кави лювак

Screenshot_263

Порівняно недавно остров’яни ще животіли у стані, близькому до злиднів, оскільки їхня кава була дуже посередньої якості, і виручка від її продажу не могла істотно вплинути на добробут плантаторів. До того ж лювак, якого вважали досить шкідливою твариною, активно пожирав чималу частину врожаю, так що сили доводилося витрачати на вилов і знищення люваків. Але одному з плантаторів прийшла геніальна думка – зібрати екскременти тварин, що майже повністю складаються з зерен кави, відмити їх та використовувати за призначенням. І тут почалося найцікавіше – кава, приготована із зерен, що пройшли скрізь травну систему маленького хижака, раптово отримали найвищу оцінку серед кавових експертів, і моментально вишикувалася черга охочих купити її за будь-яку ціну. Ставлення до пухнастих тваринок з боку місцевого населення миттєво змінилося – із розряду шкідників вони перенеслися у ранг благодійників. Остров’яни наввипередки кинулися відловлювати ненажерливих люваків і загодовувати їх стиглими кавовими ягодами, дбайливо збираючи «відходи виробництва», які тепер цінуються чи не на вагу золота.

Знайомтеся – лювак

Лювак, він же циветта пальмова, він же мусанг азійський – цілком симпатична тварина з великими круглими очима. Хутро його переважно сірого кольору з чорними смугами на спинці. Мордочка, вушка і лапи мусанга теж пофарбовані у чорний колір. За розміром циветту можна порівняти з кішкою, вага коливається у середньому від двох до п’яти кілограмів. Довжина тіла складає близько півметра, і стільки ж становить хвіст. Нюх у тварин винятковий. У природі вони вільно лазять кавовими деревами, без докорів сумління вишукуючи для себе найкращі ягоди. Власники кавових плантацій давно відзначили їхню виняткову ненажерливість – з’їдають люваки набагато більше ягід, ніж варто було б при їхніх розмірах, так що велика частина «обіду» виходить назовні напівперевареною. При цьому кожен лювак у душі гурман. Покладіть перед ним кіло кавових плодів, і примхливе звірятко з’їсть тільки один-два десятки найпривабливіших ягідок. Прирученню лювак не піддається.

luvak

Треба відзначити, що неймовірну ціну кави лювак (близько 600 доларів за кілограм) формує не тільки складність виробництва і не тільки екзотичний його метод. Ще одна причина такої шаленої ціни – виняткова рідкість цієї кави. За цілий рік у світі вдається зібрати не більше 250 кг кавових зерен, із яких згодом буде приготовлений оригінальний і незвичайний напій. Мізерне виробництво і приголомшливий смак зерен, що пройшли таку нестандартну обробку, – ось головні чинники, що впливають на вартість кави лювак.

Де і як виробляють каву лювак

Першими оцінили переваги кави лювак (справжня назва Kopi Luwak) японці, і велика частина поставок сьогодні, як і раніше, відправляється саме до них. Але й гурмани з інших країн не дуже зволікали з визнанням цього виду кави, присвоївши йому такі епітети, як неперевершений, приголомшливий і надзвичайний. Карамельний відтінок смаку і виразні шоколадні нотки в ароматі напою отримали найкращі відгуки.

У випадку з кавою лювак словосполучення «добірні зерна» набуває абсолютно нового змісту. Справа у тому, що лювак – тварина перебірлива і його пристрасть до кавових ягід не поширюється на незрілі, підгнилі, перезрілі або зіпсовані плоди. Він вибирає кращі, найспіліші і якісні ягоди, покладаючись при цьому не тільки на зір, як людина, але і на гострий нюх. У його шлунку перетравлюється тільки соковита м’якоть кавової ягоди, її верхня оболонка, а саме зерно тільки трохи ферментується і виходить назовні природним шляхом (а якщо обійтися без евфемізмів, то через задній прохід). У шлунково-кишковому тракті тварини кавові зерна очікує дивовижна обробка – специфічні кислоти видаляють із них гіркі протеїни, змінюють смак зерна і надають йому неперевершеної солодкуватості. Рясне промивання зерен, що пройшли скрізь ферментацію у кишківнику лювака, також сприяє пом’якшенню смаку і зменшенню гіркуватості у ньому. Аромат кави після такої переробки тільки посилюється. Kopi Luwak має збалансований смак із перевагою вершкових ноток, відтінків нуги і меду і приємним, стійким шоколадним післясмаком.

Screenshot_264

Зімітувати екзотичний процес переробки у штучних умовах поки що нікому не вдалося, тому аборигени Індонезії практично не знають конкуренції й активно збирають продукти життєдіяльності лювака. Їм нескладно було зробити висновки про те, що набагато ефективніше буде відловити якнайбільше “золотоносних” звіряток, посадити їх у клітку і з ранку до вечора годувати кавовими ягодами, ніж бігати джунглями у пошуках перетравлених зерен. Так з’явилися численні ферми – присадибні ділянки, на яких розташовуються ряди кліток із дорослими люваками. Самі клітки і тварини утримуються у чистоті, і це не дивно – господарі тварин непогано дбають про своїх маленьких вихованців, які какають «золотом». Промисел цей у Індонезії абсолютно легальний, тому не існує жодних підпільних організацій, де катують тваринок заради швидкої наживи. Найстрашніше, що із ними відбувається, – їх годують, що називається, донесхочу. За один прийом їжі лювак може зжерти майже кілограм дозрілих ягід кави. Але віддача невелика – із цього кілограма вийде тільки 50 грамів зелених зерен. Звичайно, тварини не довго протягнули би на одній каві, все ж таки вони хижаки, тому основний їхній раціон складає рис із курячим м’ясом.

Сьогодні найдорожча у світі кава виробляється вже у промислових масштабах не тільки в Індонезії, але і на Філіппінах, у В’єтнамі і у Південній Індії. Купити її можна за ціною від 250 до 1200 доларів за кілограм. Найдешевше зробити це можна одразу на Балі. Ось тільки насправді виявилося, що позбавлені волі звірята змушені їсти те, що їм дадуть, тобто всі ягоди поспіль, і це негайно позначилося на якості кави. Справжні поціновувачі екзотичного напою почали вернути ніс від фермерської кави, стверджуючи, що вона – всього лише другосортний сурогат, і купувати тільки «дикий» лювак.

Бажаєте скуштувати найекзотичнішу каву? Ласкаво просимо до Індонезії!

Якщо ви відвідаєте острів Балі і підете на екскурсію, дорогою вам може трапитися покажчик – «Агротуризм, кава лювак». Найімовірніше, під табличкою біля дороги буде розташоване невеличке кафе-намет, у якому вам запропонують купити і скуштувати чашечку унікального напою. Поруч, у невеликому вольєрі, ви побачите і парочку самих тварин, а гід видасть вам кілька завчених фраз про лювака і його фірмову каву декількома мовами. За чашку свіжої кави тут ви заплатите всього лише п’ять доларів, а за кіло зелених зерен – менше сотні. Якщо ж ви проявите цікавість і наполегливість та забажаєте особисто відвідати ферму, щоб оглянути її, то на вас чекають цікавіші враження.

Screenshot_265

Зібрані екскременти лювака промивають, вибирають зерна, вручну чистять від плівки, знову промивають, просівають і розрівнюють для сушки. Далі їх чекає вже достатньо стандартна обробка – сушка й обсмажування. Перед продажем зерно також неодмінно вирушає до лабораторії на перевірку щодо вмісту важких металів і сертифікацію.

Обмежені можливості виробництва кави лювак мотивують власників заповідників шукати нові шляхи для власного збагачення і збільшення обсягів поставок екзотичної кави на світовий ринок. Прагнення розвинути справу призвело до появи нового, ще більш дорогоцінного сорту кави під назвою «Чорний бивень». Як ви вже, напевно, здогадуєтеся, цього разу кавові ягоди спробували згодовувати слонам. Слони не відмовилися і погодилися «виробляти» новий продукт, вартість якого злетіла до 1100 баксів за кіло. Із з’їджених 33 кілограмів сировини, яка побувала у слонячому шлунку, виходить близько одного кілограма цілого ферментованого зерна. Теоретично, якщо справа триватиме так і далі, у кавових гурманів з’являться шанси купити й інші екзотичні сорти, що пройшли обробку у кишківнику різноманітних тварин …

Цікаво, що відгуки туристів, яким пощастило спробувати справжню каву лювак у Індонезії, здебільшого не настільки захоплені, на відміну від інформації на рекламних проспектах. Чекаючи від чашки найдорожчої у світі кави чогось зовсім неймовірного, вони розчаровуються і відзначають, що оцінити перевагу кави лювак можна тільки при безпосередньому порівнянні напою зі звичайною балійською кавою. Кава лювак дійсно має більш солодкий і приємний смак, але і тільки. Ну що ж, не всім бути витонченими гурманами. Принаймі скуштувати цей напій хоча б одного разу, безперечно, варто. А якщо ви це вже зробили, то обов’язково поділіться з нами своїми думками.

ПапіГутто з нетерпінням очікує на ваші відгуки та коментарі.

Написати відгук
Ваша оцінка