Як приготувати смачну каву? Топ-10 секретів

  • Як приготувати смачну каву? Топ-10 секретів

Кава – настільки неоднозначний продукт, що можна до хрипоти сперечатися про неї, намагаючись довести, який сорт смачніший і в який спосіб слід його варити. Ви можете бути тисячу разів праві у питанні: «Як правильно приготувати каву» – але одночасно буде мати рацію і ваш опонент, який доводить кардинально протилежний погляд. А все тому, що у всіх різні смаки, вподобання і переконання. Для когось чашка розчинної «Нескафе» рано-вранці – цілком прийнятний варіант, а хтось педантично і прискіпливо вибирає зелені кавові зерна, щоб самостійно обсмажити їх та одразу перемолоти і зварити. Хтось рясно додає у каву вершки і фруктові сиропи, а хтось освіжає смакові рецептори холодною прозорою водою після кожного ковтка міцного еспресо, щоб не втратити жодного тонкого нюансу смаку. Дехто вважає, що найкращу каву можна зробити у кавомашині, а інші зі зневагою дивляться на її автоматичний таймер і відкидають цей сучасний варіант на користь приготування чудової кави в улюбленій старенькій мідній турці.

Якщо ви теж вважаєте себе кавовим гурманом і розглядаєте процес вибору і приготування кави як мистецтво, а не автоматичний процес, вам, напевно, знадобляться кавові секрети, зібрані для вас сайтом ПапіГутто.

1. Зберігайте кавові зерна правильно

Screenshot_326

Обсмажені кавові зерна не можуть довго зберігатися без втрати свого надзвичайно чудового, але такого леткого аромату. Якщо у магазині ви звернули увагу на те, що вам пропонують занадто сухі зерна зі слабким ароматом, відмовтеся від такого придбання, оскільки цілком можливо, що ця кава стара. Уважно оглядайте зерна на предмет пошкоджень та наявності цвілі (при недотриманні умов зберігання цвіль – звичайне і розповсюджене явище). Якісні зерна будуть мати однорідний колір і однаковий розмір. Аромат свіжообсмаженого кавового зерна надзвичайно привабливий, яскравий і виразний. В ідеалі зерна повинні бути обсмажені і приготовлені упродовж семи днів. Якщо ж вам довелося купити таку їхню кількість, яку ви ніяк не зможете використати за цей термін, збережіть їх за допомогою морозильної камери. Не дивуйтеся, це порада від самого Джеррі Болдуїна – співзасновника відомої вам компанії Starbucks. Розділіть придбану каву на частини (порції) та, залишивши одну із них для заварювання у найближчі дні, інші покладіть у морозильну камеру, щоб витягувати за потреби.

2. Усе вирішує помел

Screenshot_327

Найкраща, смачна і якісна кава виходить зі щойно перемелених зерен. Щоб зварити каву по-турецьки у мідній, керамічній або глиняній джезві, вам знадобиться найтонший помел. Каву слід перемолоти буквально на порох. Завдяки цьому напій, по-перше, швидше завариться, а по-друге, у процесі заварювання утворюється по-справжньому пишна і стійка пінка, яка, зібравшись над вузькою шийкою турки, збереже для вас корисні кавові речовини, неперевершений чарівний аромат і, звичайно, чудовий смак.

3. Правильно вибираємо воду для кави

Screenshot_328

Дуже багато залежить від води, яку ви будете використовувати. Жоден справжній шанувальник кави не буде набирати для заварювання кави воду з-під крана. Правильно буде вибирати м’яку, свіжу, із мінімальною кількістю солей і мінералів воду, позбавлену сторонніх ароматів або присмаків, бажано також збагачену киснем. Можливо, вас це здивує, але існує навіть світовий стандарт щодо якості води для приготування кави. Міжнародні чемпіонати бариста (в яких беруть участь десятки країн) служать головним показником світової кавової культури. Їхнім регламентом встановлені суворі характеристики для води – вміст хлору (0 мг/л), кальцієва жорсткість (51-68 мг/л), загальна лужність (близько 40 мг/л), рН (від 6,5 до 7,5) і так далі. Будь-які відхилення за рядом хімічних показників здатні деформувати або зіпсувати вишуканий букет цінних і дорогих сортів кави. Прагнучи уникнути цього, дехто вважає за краще використовувати для приготування напою у кавоварках дистильовану воду, але все ж таки це рідкість, більшість віддає перевагу звичайній м’якій воді.

4. Вибираємо якісну каву

Screenshot_338

Вода високої якості – це чудово, але нам необхідна до неї і винятково якісна кава, чи не так? Де ж можна таку купити? Здавалося б, із вирішенням цього питання не повинно виникати взагалі жодних труднощів, адже кавовий асортимент у звичайних і тим паче у спеціалізованих магазинах надзвичайно великий і різноманітний. Тому на свій смак ви можете вибрати будь-якого світового виробника і будь-який вподобаний сорт. Гарним, на наш погляд, придбанням буде така кава, на якій крім логотипа відомого виробника позначена ще й дата обсмажування. Деякі гурмани, до речі, взагалі замовляють зелені зерна і самостійно обсмажують їх, вважаючи, що правильно приготувати каву від а до я можна, тільки коли ти особисто контролюєш процес від початку до кінця. Вони стверджують, що це не так складно, як може здаватися, тому навіть той, хто не вважає себе знавцем технологій обсмажування кавових зерен, може спробувати здійснити це священнодійство у домашніх умовах.

5. Додаємо у каву сіль

Screenshot_331

Кілька кристалів звичайної солі здатні створити справжнє диво з вашою кавою – це думка кавових експертів. Якщо ви ніколи раніше не намагалися додавати у воду для кави крихітну дрібку солі, обов’язково проведіть цей нескладний експеримент, ви гарантовано отримаєте запаморочливий аромат і повну гаму смакових відчуттів. Сіль – найкращий спосіб пом’якшити жорстку воду і дозволити розкритися всім перевагам справжнього чорного напою.

6. Граємо зі смаками

Screenshot_332

Якщо звичайна чорна кава не відповідає вашому вишуканому смаку і ви – справжній гурман, здатний оцінити тонкі нюанси і відтінки напою, то такі маленькі хитрощі для вас виявляться досить цінними:

  • Підкреслити аромат обсмажених зерен і домогтися максимальної їхньої виразності можна, якщо пропекти ложку меленої кави безпосередньо у турці перед додаванням води. Тільки будьте обережні, 30 секунд – цілком достатній термін.
  • Крихітний шматочок вершкового масла (на кінчику ножа), який ви додасте у каву незадовго до закінчення приготування, принесе напою м’який вершковий присмак.
  • Покладіть у турку (перед тим як наливати у неї воду) трохи тростинового цукру і прогрійте його так, щоб він встиг карамелізуватися, але в жодному випадку не підгорів. Тепер продовжуйте варити каву як зазвичай. Вашому напою забезпечений неперевершений аромат!
  • Прянощі – кориця, імбир, гвоздика, чорний перець, мускатний горіх і так далі – ось величезна царина і стратегічний запас різноманітних смаків і ароматів для справжнього гурмана. Спеції слід кілька секунд прогріти на вогні у сухій турці і, тільки відчувши, що їхній аромат почав інтенсивно підійматися, додавати каву, воду і варити свій напій.

Варто тільки почати експериментувати, і буде важко зупинитися, адже світ ароматів такий великий і різноманітний. Але не забувайте про почуття міри, воно повинне керувати вашими дослідами з додатковими інгредієнтами.

7. Готуємо з душею і без поспіху

Screenshot_333

Варити каву потрібно повільно. Якщо ви обмежені у часі, поспішайте, турбуєтеся або нервуєте, краще навіть не починайте. Процес приготування вимагає вашої уваги, настрою, поваги і любові. Навчіться насолоджуватися повільною кавовою церемонією, спробуйте перетворити її у мистецтво, і тоді результат раз по раз буде наближатися до ідеалу, а ваші гості незмінно будуть захоплені вашими вміннями і смаком неперевершеного напою. Кава повинна готуватися на повільному вогні, і правильно буде забезпечити їй тривале нагрівання. Дрібні частинки зерен у готовій каві красномовно натякнуть, що ви поспішили і завершили процес заварювання завчасно. Смак напою за умови швидкого приготування буде тяжіти до кислих і гіркуватих відтінків.

8. Чому важливий цукор?

Screenshot_334-768x450

Хтось любить солодку каву, хтось віддає перевагу насолоді від чистого смаку гіркуватого напою, його вишуканим відтінкам, але є кілька важливих причин для використання цукру під час приготування кави, і жодна із них не пов’язана з солодкістю напою:

  • Додаючи цукор на перших етапах заварювання кави, ви уникнете необхідності розмішувати його до повного розчинення безпосередньо у чашці, піднімаючи із дна гущу і змушуючи дрібні частинки кави кружляти у напої і довго осідати.
  • Наявність цукру на дні турки знизить швидкість нагрівання кави, оскільки цукор – поганий провідник тепла. Швидкість утворення бульбашок зменшиться, кипіння буде відбуватися менш інтенсивно і довше триватиме сам процес заварювання, що, як ми вказували у попередньому пункті, є принциповим.
  • Цукор позитивно впливає і на піноутворення. Якщо ви будете одночасно варити каву з цукром і без нього, то помітите, що у першому випадку пінка буде більш пишною і стійкою.

Ігноруйте ці причини, якщо вам не до душі солодка кава, для гірких напоїв знайдуться інші способи наблизитися до ідеалу.

9. Тільки не кипіння!

Screenshot_335

Не дозволяйте вашій каві закипіти! Це абсолютно не правильно. Така думка – це не секрет приготування і навіть не рекомендація, а основна і категорична вимога. Згорілі кавові олії, пінка, що втекла, порушена гармонія, аромат, що випарувався, і зіпсований смак – ось що таке кава, яка закипіла. А кавовий секрет полягає у тому, що для отримання насиченого напою з максимально щільним і інтенсивним смаком ви повинні не дозволити каві закипіти багато разів – від трьох до сімох! Щоразу, як тільки напій наблизиться до небезпечної межі і пінка почне стрімко підніматися, процес нагрівання слід перервати і через деякий час повторити цю процедуру ще раз.

10. Маленька порція кави – найкраща кава

Screenshot_336

Напевно, ви чули про рекомендації купувати турки найменшого розміру. У них, мовляв, кава виходить набагато смачнішою. Чи звертали ви увагу, що у кав’ярнях для приготування десяти порцій кави по-східному на жаровню-пісочницю ставлять десять маленьких джезв, а не одну велику? Чому? Навіщо такі складнощі? Усе дуже просто. Намагаючись за один раз зварити солідну порцію кави, розраховану на кілька людей, ми дуже ризикуємо не тільки порушити пропорції, але і переварити напій або ж, навпаки, не доварити його. Домогтися відмінного, не перекрученого смаку кави при цьому дійсно дуже важко. Інтенсивність нагрівання і кількість підходів заварювання доведеться підбирати експериментальним чином.

І все ж у кожного свій смак

Screenshot_337

«На десерт» ПапіГутто хотілося б потішити вас цікавою інформацією щодо того, як п’ють каву у різних країнах. Ми зібрали тільки найоригінальніші і незвичайні рецепти, щоб разом із вами розширити свій кавовий світогляд і, звичайно, відкрити для себе нові смаки, аромати і можливості для насолоди улюбленим напоєм:

  • В’єтнам – гарячу каву тут п’ють із додаванням яєчного жовтка, цукру і згущеного молока.
  • Фінляндія – свіжозаварену каву наливають у чашку, на дні якої вже лежить шматочок лапландського сиру.
  • Гонконг – каву змішують із міцним чаєм, перцем і згущеним молоком. Цей мікс настільки незвичайний для нас, що просто вражає.
  • Німеччина – тут придумали «хитрий напій», за допомогою якого легко можна замаскувати алкоголь (і колір, і запах) на тривалих офіційних або сімейних урочистостях. Солідна порція рому, мінімум кави і шапка зі збитих вершків поверх усього цього – ось вам напій під назвою «Фарисей».
  • Марокко – для приготування традиційної марокканської кави вам доведеться перемолоти разом із кавовими зернами насіння кунжуту, чорний перець і мускатний горіх. Суміш виходить дійсно міцною, тому видихніть, перед тим як зробити перший ковток палючої кави зі спеціями.
  • Туреччина – пропонуємо вам скуштувати популярний тут кавовий напій під назвою «Рецепт старого мавра». У його смаку ви зможете чітко розрізнити наявність меду та часнику. Так, секрет саме у цих інгредієнтах. Дивно, чи не так?
  • Іспанія – традиційний еспресо тут люблять замовляти зі шматочком лимона. А перед тим як пити еспресо по-римськи, слід розкрити смак лимона, розчавивши його ложечкою на дні чашки.

Якими ще доказами можна підкріпити правоту старої приказки про те, що на колір і смак товариш не всяк? Приємного кавування, і нехай вам завжди вдається правильно варити ту каву, яку ви вважаєте найсмачнішою.

Додати пораду до рецепту
Ваша оцінка